Det lille it-selskab Edora vinder statslig kæmpekontrakt: Skal stå for systemer sammen med Netcompany og Visma

Det nordsjællandske it-selskab Edora med 50 medarbejdere vinder statslig it-kontrakt til 150 millioner kroner og skal nu køre tæt parløb med it-kæmperne Netcompany og Visma.

Artikel top billede

(Foto: Romain Dancre)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Edoras nye stor-aftale med Styrelsen for Arbejdsmarked og Rekruttering.
352
2 min
Nordsjællandske Edora med 80 medarbejdere bliver en af it-hovedleverandørerne til Styrelsen af Arbejdsmarked og Rekruttering.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job