Befolkningen i disse lande har verdens hurtigste internet: Danmark på femte-pladsen

Danskerne har i gennemsnit det femte-hurtigste internet i verden. Se de lande, der slår os, når det gælder internet-hastighed.

Artikel top billede

Danmark dropper en plads, men er fortsat blandt de bedste lande i verden, når det handler om at sikre hurtigt internet til befolkningen.

Danmark kommer nemlig ind på femte-pladsen på listen over de lande i verden, der har det gennemsnitligt hurtigste internet, viser en sammentælling fra analysehuset BanklessTimes.

Dermed har Danmark mistet en plads på listen, hvor vi får et år siden blev placeret på en fjerdeplads.

Ifølge opgørelsen har vores internet herhjemme en gennemsnitlig downloadhastighed på 166,11 Mbps.

Hurtigst af alle lande er Singapore, hvor befolkningen er sikret en gennemsnitlig download-hastighed på 207,61 Mbps.

Top 10 ser sådan ud:

1) Singapore: 207,61 Mbps.

2) Chile: 200,01 Mbps.

3) Thailand: 189,64 Mbps.

4) Hong Kong: 181,7 Mbps.

5) Danmark: 166,11 Mbps.

6) Kina: 162,74 Mbps.

7) Macau: 158,48 Mbps.

8) USA: 151,21 Mbps.

9) Liechenstein: 144,63 Mbps.

10) Rumænien: 132,33 Mbps.

BanklessTimes peger på, at Kina på et år har vundet tre positioner.

Ifølge selskabets målinger er den gennemsnitlige downloads-hastighed på fixed broadband på tværs af alle alnde 63,46 Mbps, mens upload er 27,06 Mbps.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect