Salg af Linux-servere runder en mia. dollar

Salget af Linux-servere rundede for første gang en milliard dollar i tredje kvartal, hvor der samlet blev solgt servere verden over for knap 67 milliarder kroner. IBM og HP slås om førertrøjen på markedet, der er domineret af fire store spillere.

For første gang er der blevet solgt Linux-servere for mere end en milliard dollar eller 5,8 milliarder kroner i et enkelt kvartal. Linux sidder nu på mere end ni procent af markedet på samlet 66,7 milliarder kroner.

Det svarer til en stigning på salget af Linux-servere på 42,6 procent i forhold til den tilsvarende periode et år tidligere.

Det vidner om et servermarked, der igen trives og vokser, mener analytikere fra amerikanske IDC, der netop har frigivet en rapport om serversalget i årets tredje kvartal.

HP og IBM kæmper
Hewlett-Packard og IBM kæmper om titlen som verdens førende serversælger på tværs af platforme.

Målt på omsætning sidder IBM fortsat solidt i førertrøjen med en samlet salg på 21 milliarder kroner, hvilket svarer til en markedsandel på 31,7 procent. HP er nummer to med et salg på knap 18 milliarder kroner.

Dell har imidlertid haft den største fremgang med 14,1 procent og en samlet omsætning på 6,8 milliarder kroner, mens Sun har solgt for 6,84 milliarder kroner.

Servermarkedet som helhed er steget med 5,5 procent, og det tyder på, at erhvervslivet kloden rundt har gjort op med tidligere års tilbageholdenhed over for at investere i nyt.

Blade-servere har nu nappet 2,5 procent af markedet, og det er en stigning på mere end 44 procent i forhold til sidste år. IBM fører her overbevisende med 44 procent af blade-servermarkedet.

Målt på antallet af solgte enheder fører HP med i alt 471.000 servere i tredje kvartal, mens Dell har solgt 347.000 og IBM 259.000 servere. Sun har solgt 81.000 servere.

Sun har mærket en nedgang i markedet for mellemstore servere i prisklassen 150.000 kroner til tre millioner kroner, der traditionelt har været stærkt marked for selskabets Unix-systemer. Dette marked er gået 10,2 procent tilbage.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S