Den danske spil-industri omsætter for milliarder: Så mange er beskæftiget

De danske spil-producenters omsætning er steget markant i de senere år. Se her, hvor stor industrien er blevet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De danske spil-producenters omsætning er steget markant i de senere år. Det samme gælder antallet af arbejdspladser i den danske spilindustri.

Ifølge en ny opgørelse fra Producentforeningen omsatte de i alt 159 danske virksomheder, der udvikler spil, for knap 3,2 milliarder kroner i 2020.

Det svarer til en stigning på hele 217 procent i forhold til omsætningen i 2016 - og mere end en fordobling i forhold til 2019.

“Omsætningen i branchen har været i kraftig vækst siden 2018, hvor den steg med 27 procent i forhold til året før, men fremgangen fra 2019 til 2020 må betegnes som sensationel,” lyder det fra Producentforeningen.

Samtidig er antallet af medarbejdere steget med mere end 30 procent i samme periode. I 2020 kunne spil-branchen beskæftige knap 1.000 fuldtidsansatte mennesker i Danmark.

Ifølge Producentforeningen havde hver spil-producent i gennemsnit 6,2 årsværk og en omsætning på knap 20 millioner kroner i 2020.

“Det er en betragtelig vækst i beskæftigelsen på ganske få år,” lyder det fra Producentforeningen.

Foreningens opgørelse viser iøvrigt, at to tredjedele af de danske spil-producenters omsætning hentes i udlandet. Ud af den samlede omsætning på godt tre milliarder kroner, hentes godt to milliarder kroner nemlig hjem på udenlandske markeder.

Opgørelsen viser iøvrigt, at to ud af tre danske spilproducenter har hovedkvarter i det østlige Danmark.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    AGITO Medical A/S

    IT Operations Lead

    Nordjylland

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job