Den danske spil-industri omsætter for milliarder: Så mange er beskæftiget

De danske spil-producenters omsætning er steget markant i de senere år. Se her, hvor stor industrien er blevet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De danske spil-producenters omsætning er steget markant i de senere år. Det samme gælder antallet af arbejdspladser i den danske spilindustri.

Ifølge en ny opgørelse fra Producentforeningen omsatte de i alt 159 danske virksomheder, der udvikler spil, for knap 3,2 milliarder kroner i 2020.

Det svarer til en stigning på hele 217 procent i forhold til omsætningen i 2016 - og mere end en fordobling i forhold til 2019.

“Omsætningen i branchen har været i kraftig vækst siden 2018, hvor den steg med 27 procent i forhold til året før, men fremgangen fra 2019 til 2020 må betegnes som sensationel,” lyder det fra Producentforeningen.

Samtidig er antallet af medarbejdere steget med mere end 30 procent i samme periode. I 2020 kunne spil-branchen beskæftige knap 1.000 fuldtidsansatte mennesker i Danmark.

Ifølge Producentforeningen havde hver spil-producent i gennemsnit 6,2 årsværk og en omsætning på knap 20 millioner kroner i 2020.

“Det er en betragtelig vækst i beskæftigelsen på ganske få år,” lyder det fra Producentforeningen.

Foreningens opgørelse viser iøvrigt, at to tredjedele af de danske spil-producenters omsætning hentes i udlandet. Ud af den samlede omsætning på godt tre milliarder kroner, hentes godt to milliarder kroner nemlig hjem på udenlandske markeder.
‘
Opgørelsen viser iøvrigt, at to ud af tre danske spilproducenter har hovedkvarter i det østlige Danmark.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,