Den danske spil-industri omsætter for milliarder: Så mange er beskæftiget

De danske spil-producenters omsætning er steget markant i de senere år. Se her, hvor stor industrien er blevet.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De danske spil-producenters omsætning er steget markant i de senere år. Det samme gælder antallet af arbejdspladser i den danske spilindustri.

Ifølge en ny opgørelse fra Producentforeningen omsatte de i alt 159 danske virksomheder, der udvikler spil, for knap 3,2 milliarder kroner i 2020.

Det svarer til en stigning på hele 217 procent i forhold til omsætningen i 2016 - og mere end en fordobling i forhold til 2019.

“Omsætningen i branchen har været i kraftig vækst siden 2018, hvor den steg med 27 procent i forhold til året før, men fremgangen fra 2019 til 2020 må betegnes som sensationel,” lyder det fra Producentforeningen.

Samtidig er antallet af medarbejdere steget med mere end 30 procent i samme periode. I 2020 kunne spil-branchen beskæftige knap 1.000 fuldtidsansatte mennesker i Danmark.

Ifølge Producentforeningen havde hver spil-producent i gennemsnit 6,2 årsværk og en omsætning på knap 20 millioner kroner i 2020.

“Det er en betragtelig vækst i beskæftigelsen på ganske få år,” lyder det fra Producentforeningen.

Foreningens opgørelse viser iøvrigt, at to tredjedele af de danske spil-producenters omsætning hentes i udlandet. Ud af den samlede omsætning på godt tre milliarder kroner, hentes godt to milliarder kroner nemlig hjem på udenlandske markeder.

Opgørelsen viser iøvrigt, at to ud af tre danske spilproducenter har hovedkvarter i det østlige Danmark.

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Contract manager til it-området i Udlændingestyrelsen

Region Sjælland

Netcompany A/S

Test Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job