Elon Musk beklager sig: Tysk Tesla-fabrik er blevet et ’gigantisk penge-bål’

Tesla to nyeste fabrikker døjer med at få fremstillet noget som helst, lyder det fra Elon Musk

Artikel top billede

Teslas nye fabrik i Berlin døjer med at fremstille den nye Model Y. (Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Den amerikanske entreprenør og billionnær Elon Musks nyeste Tesla-fabrikker er langt fra at være profitable.

I et interview beklager Tesla-chefen, at outputtet fra de fabrikkerne i Berlin, Tyskland samt Austin, USA er alt for lavt, mens omkostningerne er afsindige’, hvilket får Elon Musk til at beskrive dem som ’gigantiske penge-bål’, skriver finansmediet CNBC.

” Både Berlin og Austin fabrikkerne er gigantiske penge-bål i øjeblikket. De lyder som et kæmpebrøl af penge, der bliver brændt,” siger han og forklarer:

”Det er fordi der er tonsvis af udgifter og nærmest ikke noget output. At få Berlin og Austin i omdrejninger og få Shanghai tilbage i fuld sving er vores altovervejende opgave. Alt andet er egentlig bare småting,”

I Teslas Berlin-fabrik døjes der med at få udstyret til at fremstille de særlige 2170 batterier i gang, da nøglekomponenter er ’fanget i en havn i Shanghai’, lyder det.

Elon Musks texanske fabrik har derimod problemer med overhovedet at fremstille den nye 4680 batteritype.

De sidste to år har ifølge rigmanden været et rent helvede for selskabets forsyningskæder, og han påpeger, at selskabet ikke er fri af problemerne endnu.

Siden interviewet har Musk bebudet at Teslas staben skulle reduceres med 10 procent over de kommende tre måneder, mens der samtidig lægges op til at antallet af timer vil øges

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network