Elon Musk beklager sig: Tysk Tesla-fabrik er blevet et ’gigantisk penge-bål’

Tesla to nyeste fabrikker døjer med at få fremstillet noget som helst, lyder det fra Elon Musk

Artikel top billede

Teslas nye fabrik i Berlin døjer med at fremstille den nye Model Y. (Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Den amerikanske entreprenør og billionnær Elon Musks nyeste Tesla-fabrikker er langt fra at være profitable.

I et interview beklager Tesla-chefen, at outputtet fra de fabrikkerne i Berlin, Tyskland samt Austin, USA er alt for lavt, mens omkostningerne er afsindige’, hvilket får Elon Musk til at beskrive dem som ’gigantiske penge-bål’, skriver finansmediet CNBC.

” Både Berlin og Austin fabrikkerne er gigantiske penge-bål i øjeblikket. De lyder som et kæmpebrøl af penge, der bliver brændt,” siger han og forklarer:

”Det er fordi der er tonsvis af udgifter og nærmest ikke noget output. At få Berlin og Austin i omdrejninger og få Shanghai tilbage i fuld sving er vores altovervejende opgave. Alt andet er egentlig bare småting,”

I Teslas Berlin-fabrik døjes der med at få udstyret til at fremstille de særlige 2170 batterier i gang, da nøglekomponenter er ’fanget i en havn i Shanghai’, lyder det.

Elon Musks texanske fabrik har derimod problemer med overhovedet at fremstille den nye 4680 batteritype.

De sidste to år har ifølge rigmanden været et rent helvede for selskabets forsyningskæder, og han påpeger, at selskabet ikke er fri af problemerne endnu.

Siden interviewet har Musk bebudet at Teslas staben skulle reduceres med 10 procent over de kommende tre måneder, mens der samtidig lægges op til at antallet af timer vil øges

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS