Hackere stjæler kryptovaluta for 720 millioner kroner: Sådan har de gjort

Kryptohackere slipper afsted med værdier for 720 millioner kroner i angreb på blockchainen Harmony,.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Kryptohackere har lænset blockchainen Harmony for kryptovaluta for 100 millioner dollar - omkring 720 millioner kroner.

Det er sket ved at trække altcoins ud i stor stil, som så er blevet vekslet til kryptovalutaen ether.

Hackerne banede sig vej ind i blockchainen via den såkaldte mainbridge, som hedder Horizon Bridge og som er hovedforbindelsen mellem kryptovalutaerne ethereum, binance chain og bitcon.

Cointelegraph skriver, at angrebet pågik i blot knap 20 minutter, hvor der blev trukket tokens ud via bridgen.

Disse tokens blev sendt til en wallet, hvor de blev vekslet til ethereum, som så blev sendt videre til en anden wallet.

Horizon Bridge anvendes til at håndtere overførsler af tokens mellem Harmony-netværket og ethereym-netværket, binance chain og bitcoin.

Harmony meddeler, at der er gang i en større efterforskning og at man samarbejder med politi og myndigheder i bestræbelserne på at finde frem til hackerne.

Cointelegraph skriver, at der tidligere har været luftet bekymringer om sikkerheden og soliditeten i Horizons wallet, som kun kræver godkendelse fra to ud af fire godkendte personer, hvis man skal trække værdier ud.

Markedet for kryptovaluta har endnu ikke reageret på angrebet, da værdien og prisen for de øvrige kryptovalutaer i markedet ikke har flyttet sig angrebet.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS