Print-giganten Ricoh foretager sit andet danske opkøb på to uger: Overtager grafisk forretning

Ricoh har endnu engang været på opkøbstogt i det danske. Denne gang overtager printer-selskabet en grafisk forretning, der har afdelinger i hele Norden.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Printgiganten Ricoh styrker sin tilstedeværelse på det danske og nordiske marked med endnu et virksomhedsopkøb.

Selskabet overtager nu Quadients grafiske forretning i Norden med afdelinger i Danmark, Sverige, Finland og Norge.

Med denne overtagelse styrker Ricoh sine kompetencer inden for produktionsprint, hvor kunderne får et større udvalg af efterbehandlingsmuligheder, oplyser selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Quadient er en global virksomhed, der har specialiseret sig i software til optimering af kommunikation på tværs af forskellige platforme.

Ved købet overtager printerselskabet Quadients nordiske grafiske aktiviteter, herunder produktløsninger inden for bogproduktion, skæremaskiner, lamineringsmaskiner, ringbinding samt storformatsløsninger.

"Vi bliver totalleverandør af løsninger til den grafiske branche – og jeg er sikker på, at dette også vil være med til at skabe nye indtjeningsmuligheder for vores kunder," siger han Lasse Poulsen, Director for Graphic Communications Group hos Ricoh Danmark, og tilføjer:

"Vi glæder os samtidig til at byde Quadients grafiske medarbejdere velkommen til Ricoh, som skal være med til at styrke vores eksisterende ekspertise og kapacitet. Begge virksomheder har en stærk virksomhedskultur, som har stor fokus på medarbejderne, og derfor er jeg sikker på, at det vil være et perfekt match."

Parterne oplyser ikke prisen for købet.

Andet opkøb på få uger

Det er kun få uger siden, at printgiganten Ricoh sidst var ude og købe op på det danske marked med overtagelsen af AVC.

Ricoh købte den danske AV-leverandør med 60 ansatte fordelt på kontorer i Brøndby og Horsens.

AVC, der blev grundlagt i 1965, er til stede på det danske AV-integratormarked, og dette marked er et af Ricohs vækstmarkeder.

Ricoh er på globalt plan store inden for print og kopi. Men med de senere års dalende printmængder er selskabet begyndt at fordele sine æg i flere kurve. Det er blandt andet inden for it, infrastruktur, AV og software til dokumenthåndtering.

Ricoh-koncernen har hovedkontor i Tokyo og driver virksomhed i mere end 200 lande. I regnskabsåret, der sluttede i marts 2021, havde Ricoh Group en omsætning på 15,1 mia. dollar.

Ricoh har dansk hovedkvarter i Vallensbæk vest fra København og filialer i Aarhus og Kolding.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos