Print-giganten Ricoh foretager sit andet danske opkøb på to uger: Overtager grafisk forretning

Ricoh har endnu engang været på opkøbstogt i det danske. Denne gang overtager printer-selskabet en grafisk forretning, der har afdelinger i hele Norden.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Printgiganten Ricoh styrker sin tilstedeværelse på det danske og nordiske marked med endnu et virksomhedsopkøb.

Selskabet overtager nu Quadients grafiske forretning i Norden med afdelinger i Danmark, Sverige, Finland og Norge.

Med denne overtagelse styrker Ricoh sine kompetencer inden for produktionsprint, hvor kunderne får et større udvalg af efterbehandlingsmuligheder, oplyser selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Quadient er en global virksomhed, der har specialiseret sig i software til optimering af kommunikation på tværs af forskellige platforme.

Ved købet overtager printerselskabet Quadients nordiske grafiske aktiviteter, herunder produktløsninger inden for bogproduktion, skæremaskiner, lamineringsmaskiner, ringbinding samt storformatsløsninger.

"Vi bliver totalleverandør af løsninger til den grafiske branche – og jeg er sikker på, at dette også vil være med til at skabe nye indtjeningsmuligheder for vores kunder," siger han Lasse Poulsen, Director for Graphic Communications Group hos Ricoh Danmark, og tilføjer:

"Vi glæder os samtidig til at byde Quadients grafiske medarbejdere velkommen til Ricoh, som skal være med til at styrke vores eksisterende ekspertise og kapacitet. Begge virksomheder har en stærk virksomhedskultur, som har stor fokus på medarbejderne, og derfor er jeg sikker på, at det vil være et perfekt match."

Parterne oplyser ikke prisen for købet.

Andet opkøb på få uger

Det er kun få uger siden, at printgiganten Ricoh sidst var ude og købe op på det danske marked med overtagelsen af AVC.

Ricoh købte den danske AV-leverandør med 60 ansatte fordelt på kontorer i Brøndby og Horsens.

AVC, der blev grundlagt i 1965, er til stede på det danske AV-integratormarked, og dette marked er et af Ricohs vækstmarkeder.

Ricoh er på globalt plan store inden for print og kopi. Men med de senere års dalende printmængder er selskabet begyndt at fordele sine æg i flere kurve. Det er blandt andet inden for it, infrastruktur, AV og software til dokumenthåndtering.

Ricoh-koncernen har hovedkontor i Tokyo og driver virksomhed i mere end 200 lande. I regnskabsåret, der sluttede i marts 2021, havde Ricoh Group en omsætning på 15,1 mia. dollar.

Ricoh har dansk hovedkvarter i Vallensbæk vest fra København og filialer i Aarhus og Kolding.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics