Print-giganten Ricoh foretager sit andet danske opkøb på to uger: Overtager grafisk forretning

Ricoh har endnu engang været på opkøbstogt i det danske. Denne gang overtager printer-selskabet en grafisk forretning, der har afdelinger i hele Norden.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Ginman)

Printgiganten Ricoh styrker sin tilstedeværelse på det danske og nordiske marked med endnu et virksomhedsopkøb.

Selskabet overtager nu Quadients grafiske forretning i Norden med afdelinger i Danmark, Sverige, Finland og Norge.

Med denne overtagelse styrker Ricoh sine kompetencer inden for produktionsprint, hvor kunderne får et større udvalg af efterbehandlingsmuligheder, oplyser selskabet i en meddelelse til Computerworld.

Quadient er en global virksomhed, der har specialiseret sig i software til optimering af kommunikation på tværs af forskellige platforme.

Ved købet overtager printerselskabet Quadients nordiske grafiske aktiviteter, herunder produktløsninger inden for bogproduktion, skæremaskiner, lamineringsmaskiner, ringbinding samt storformatsløsninger.

"Vi bliver totalleverandør af løsninger til den grafiske branche – og jeg er sikker på, at dette også vil være med til at skabe nye indtjeningsmuligheder for vores kunder," siger han Lasse Poulsen, Director for Graphic Communications Group hos Ricoh Danmark, og tilføjer:

"Vi glæder os samtidig til at byde Quadients grafiske medarbejdere velkommen til Ricoh, som skal være med til at styrke vores eksisterende ekspertise og kapacitet. Begge virksomheder har en stærk virksomhedskultur, som har stor fokus på medarbejderne, og derfor er jeg sikker på, at det vil være et perfekt match."

Parterne oplyser ikke prisen for købet.

Andet opkøb på få uger

Det er kun få uger siden, at printgiganten Ricoh sidst var ude og købe op på det danske marked med overtagelsen af AVC.

Ricoh købte den danske AV-leverandør med 60 ansatte fordelt på kontorer i Brøndby og Horsens.

AVC, der blev grundlagt i 1965, er til stede på det danske AV-integratormarked, og dette marked er et af Ricohs vækstmarkeder.

Ricoh er på globalt plan store inden for print og kopi. Men med de senere års dalende printmængder er selskabet begyndt at fordele sine æg i flere kurve. Det er blandt andet inden for it, infrastruktur, AV og software til dokumenthåndtering.

Ricoh-koncernen har hovedkontor i Tokyo og driver virksomhed i mere end 200 lande. I regnskabsåret, der sluttede i marts 2021, havde Ricoh Group en omsætning på 15,1 mia. dollar.

Ricoh har dansk hovedkvarter i Vallensbæk vest fra København og filialer i Aarhus og Kolding.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Semler Gruppen

IT Service Manager til Semler IT

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Evida

Løsningsarkitekt

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS