Microsoft med klar melding efter skelsættende dom: Betaler for de ansattes abort-rejser

En skelsættende afgørelse ved den amerikanske højesteret betyder, at en lang række amerikanske stater nu vil forbyde abort. Flere tech-giganter er klar til at betale de ansattes rejseudgifter, hvis de har brug for at rejse til en anden stat for at få foretaget en abort.

Artikel top billede

(Foto: Mohammad Rezaie)

Den amerikanske højesteret afgjorde fredag, at retten til abort ikke er beskyttet af den amerikanske forfatning, og dermed omstødte domstolen den 49 år gamle såkaldte Roe v. Wade-dom.

Den skelsættende dom betyder, at abortlovgivningen nu bliver afgjort på detlstatsniveau, hvor en række stater allerede har gennemført eller planlægger at forbyde abort.

Dommen har efterfølgende fået en lang række amerikanske tech-giganter til at reagere.

Ifølge Techcrunch slår adskillige selskaber, herunder Microsoft, Snapchat og Netflix, fast, at
de vil betale udgifterne for medarbejdere, der har brug for at rejse til en anden stat for at få foretaget en abort.

Vil gøre alt inden for lovens rammer

Til Techcrunch oplyser en talsperson for Microsoft, at selskabet ”vil gøre alt som det kan indenfor lovens rammer”, der sikrer de amerikanske Microsofts-ansattes adgang til behandlinger i sundhedsvæsenet.

Microsoft meddeler, at abort indtil nu har været dækket af selskabets sundhedsforsikring, og det kommer afgørelsen ved den amerikanske højesteret ikke til at ændre på.

Selskabet vil også fortsætte med betale for rejseudgifter til abort og andre typer medicinsk behandling, hvis det ikke er muligt for at få behandlingen i nærheden af vedkommendes bopæl.

Samme melding kommer fra blandt andet streaming-giganten Netflix og det sociale medie Snapchat.

”Netflix tilbyder at dække rejseudgifter gennem sundhedsforsikringen for alle fuldtidsansatte og deres pårørende, hvis de har brug for at rejse i forbindelse med kræftbehandling, transplantationer, kønsbekræftende behandlinger og abort,” lyder det fra selskabet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job