Britisk cybersikkerhedschef udråber ransomware til den største globale cybertrussel

Den største globale cybertrussel er ransomware. Angrebene har potentiale til at påvirke hele samfund og økonomier, lyder det fra direktøren for det britiske National Cyber ​​Security Center.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Ransomware er den største cybersikkerhedstrussel, som verden står over for i dag. De ødelæggende angreb har potentiale til betydeligt at påvirke hele samfund og økonomier – og ransomware er ubønhørlige.

Sådan lyder den dystre besked fra chefen for britiske ​​National Cyber ​​Security Center (NCSC), skriver Zdnet.

"Selv med en krig, der raser i Ukraine – er den største globale cybertrussel, vi stadig står over for, ransomware. Det fortæller noget om omfanget af problemet," sagde Lindy Cameron, direktør for NCSC i en tale ved Tel Aviv Cyber ​​Week.

"De udvikler sig hurtigt, de er altomfattende, de er i stigende grad tilbudt af bander som en service, hvilket sænker barren for adgang til cyberkriminalitet."

Ifølge Zdnet Lind Cameron om, at "disse komplekse angreb har potentialet til at påvirke vores samfund og økonomier betydeligt".

Hun indikerede ifølge Zdnet videre, at ransomware kunne have haft langt større dramatiske konsekvenser, havde det ikke været for NCSC, industrien og andre landes myndigheder.

Ifølge cybersikkerhedschefen arbejder NCSC indgående på at forstå det kriminelle system, der hjælper med at drive ransomware-angreb, og hvordan ransomware-bander og deres teknikker udvikler sig. For målet er at gøre ransomware til en urentabel og uattraktiv forretning, pointerede hun.

Ifølge nyligt offentliggjorte tal fra cybersikkerhedsfirmaet WatchGuard er der i første kvartal af 2022 registreret tre gange så meget ransomware-aktivitet som i samme periode i 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S