Britisk cybersikkerhedschef udråber ransomware til den største globale cybertrussel

Den største globale cybertrussel er ransomware. Angrebene har potentiale til at påvirke hele samfund og økonomier, lyder det fra direktøren for det britiske National Cyber ​​Security Center.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Ransomware er den største cybersikkerhedstrussel, som verden står over for i dag. De ødelæggende angreb har potentiale til betydeligt at påvirke hele samfund og økonomier – og ransomware er ubønhørlige.

Sådan lyder den dystre besked fra chefen for britiske ​​National Cyber ​​Security Center (NCSC), skriver Zdnet.

"Selv med en krig, der raser i Ukraine – er den største globale cybertrussel, vi stadig står over for, ransomware. Det fortæller noget om omfanget af problemet," sagde Lindy Cameron, direktør for NCSC i en tale ved Tel Aviv Cyber ​​Week.

"De udvikler sig hurtigt, de er altomfattende, de er i stigende grad tilbudt af bander som en service, hvilket sænker barren for adgang til cyberkriminalitet."

Ifølge Zdnet Lind Cameron om, at "disse komplekse angreb har potentialet til at påvirke vores samfund og økonomier betydeligt".

Hun indikerede ifølge Zdnet videre, at ransomware kunne have haft langt større dramatiske konsekvenser, havde det ikke været for NCSC, industrien og andre landes myndigheder.

Ifølge cybersikkerhedschefen arbejder NCSC indgående på at forstå det kriminelle system, der hjælper med at drive ransomware-angreb, og hvordan ransomware-bander og deres teknikker udvikler sig. For målet er at gøre ransomware til en urentabel og uattraktiv forretning, pointerede hun.

Ifølge nyligt offentliggjorte tal fra cybersikkerhedsfirmaet WatchGuard er der i første kvartal af 2022 registreret tre gange så meget ransomware-aktivitet som i samme periode i 2021.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Green Power Denmark

    It-chef med udviklingsfokus

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job