Britisk cybersikkerhedschef udråber ransomware til den største globale cybertrussel

Den største globale cybertrussel er ransomware. Angrebene har potentiale til at påvirke hele samfund og økonomier, lyder det fra direktøren for det britiske National Cyber ​​Security Center.

Artikel top billede

(Foto: Fotis Fotopoulos)

Ransomware er den største cybersikkerhedstrussel, som verden står over for i dag. De ødelæggende angreb har potentiale til betydeligt at påvirke hele samfund og økonomier – og ransomware er ubønhørlige.

Sådan lyder den dystre besked fra chefen for britiske ​​National Cyber ​​Security Center (NCSC), skriver Zdnet.

"Selv med en krig, der raser i Ukraine – er den største globale cybertrussel, vi stadig står over for, ransomware. Det fortæller noget om omfanget af problemet," sagde Lindy Cameron, direktør for NCSC i en tale ved Tel Aviv Cyber ​​Week.

"De udvikler sig hurtigt, de er altomfattende, de er i stigende grad tilbudt af bander som en service, hvilket sænker barren for adgang til cyberkriminalitet."

Ifølge Zdnet Lind Cameron om, at "disse komplekse angreb har potentialet til at påvirke vores samfund og økonomier betydeligt".

Hun indikerede ifølge Zdnet videre, at ransomware kunne have haft langt større dramatiske konsekvenser, havde det ikke været for NCSC, industrien og andre landes myndigheder.

Ifølge cybersikkerhedschefen arbejder NCSC indgående på at forstå det kriminelle system, der hjælper med at drive ransomware-angreb, og hvordan ransomware-bander og deres teknikker udvikler sig. For målet er at gøre ransomware til en urentabel og uattraktiv forretning, pointerede hun.

Ifølge nyligt offentliggjorte tal fra cybersikkerhedsfirmaet WatchGuard er der i første kvartal af 2022 registreret tre gange så meget ransomware-aktivitet som i samme periode i 2021.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S