Her er de 12 eksperter der skal rådgive regeringen om håndtering af tech-giganter

Regeringen vil have 12 eksperter med blandet baggrund til at rådføre sig angående hvordan tech-giganternes indflydelse skal håndteres.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Tech-giganterne som Facebook, Google, Amazon og Apple har alle bragt et væld af nye muligheder for både private, organisationer og forretninger.

I kølvandet på deres massive indflydelse følger også skyggesider, som udfordringer med monopolmisbrug, deling af ulovligt, polariserende og skadeligt indhold, digital mistrivsel samt skabt mulighed for algoritmiske røgslør der skjuler ovenstående.

For at håndtere de udfordringer nedsætter regeringen en bredspektret gruppe af 12 eksperter med erfaringer fra blandt andet erhvervslivet og tech-giganternes forretningsmodeller, oplyser Erhvervsministeriet.

”Kampen mod de negative effekter af tech-giganternes indflydelse er en af de vigtigste udfordringer i vores tid. Tech-giganter har på kort tid fået enorm indflydelse på vores liv, vores børn og unges trivsel og den demokratiske samtale i Danmark. Jeg er glad for, at vi nu har eksperter fra en lang række felter med om bord i arbejdet med at skærpe den demokratisk kontrol med tech-giganterne. Det er så utrolig vigtigt, at vi finder veje til at få tech-giganterne til at tage et større ansvar”, lyder det fra kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen.

Her er det nye råd

Formand for ekspertgruppen bliver professor mso i kommunikation og digital transformation ved CBS og medlem af Dataetisk Råd, Mikkel Flyverbom.

Han skal sammen med den øvrige ekspertgruppe løfte disse fire opgaver:

  • Drøfte udfordringer ved tech-giganternes forretningsmodeller og konsekvenserne for det danske samfund, herunder for den demokratiske samtale.
  • Komme med oplæg til hvordan den demokratiske kontrol med tech-giganterne kan styrkes, herunder belyse positive såvel som negative konsekvenser med særligt fokus på forretningsmodellerne.
  • Fremlægge forslag og konkrete anbefalinger, herunder overveje om det skal løses i nationalt eller EU-regi, til håndtering af disse problemstillinger.
  • Inddrage og drøfte internationale erfaringer i arbejdet, for at sikre en ansvarlig teknologisk udvikling, der understøtter Danmarks demokrati, velstand og sikkerhed i en globalt forbundet verden.
Nedsættelsen af ekspertgruppen er en blandt 22 initiativer, som regeringen har iværksat siden august 2021 i forbindelse med udspillet ”Tech-giganter: mere retfærdig konkurrence og bedre forbrugerbeskyttelse”.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS