Her er de 12 eksperter der skal rådgive regeringen om håndtering af tech-giganter

Regeringen vil have 12 eksperter med blandet baggrund til at rådføre sig angående hvordan tech-giganternes indflydelse skal håndteres.

Artikel top billede

(Foto: Folketinget/Henrik Sørensen)

Tech-giganterne som Facebook, Google, Amazon og Apple har alle bragt et væld af nye muligheder for både private, organisationer og forretninger.

I kølvandet på deres massive indflydelse følger også skyggesider, som udfordringer med monopolmisbrug, deling af ulovligt, polariserende og skadeligt indhold, digital mistrivsel samt skabt mulighed for algoritmiske røgslør der skjuler ovenstående.

For at håndtere de udfordringer nedsætter regeringen en bredspektret gruppe af 12 eksperter med erfaringer fra blandt andet erhvervslivet og tech-giganternes forretningsmodeller, oplyser Erhvervsministeriet.

”Kampen mod de negative effekter af tech-giganternes indflydelse er en af de vigtigste udfordringer i vores tid. Tech-giganter har på kort tid fået enorm indflydelse på vores liv, vores børn og unges trivsel og den demokratiske samtale i Danmark. Jeg er glad for, at vi nu har eksperter fra en lang række felter med om bord i arbejdet med at skærpe den demokratisk kontrol med tech-giganterne. Det er så utrolig vigtigt, at vi finder veje til at få tech-giganterne til at tage et større ansvar”, lyder det fra kulturminister Ane Halsboe-Jørgensen.

Her er det nye råd

Formand for ekspertgruppen bliver professor mso i kommunikation og digital transformation ved CBS og medlem af Dataetisk Råd, Mikkel Flyverbom.

Han skal sammen med den øvrige ekspertgruppe løfte disse fire opgaver:

  • Drøfte udfordringer ved tech-giganternes forretningsmodeller og konsekvenserne for det danske samfund, herunder for den demokratiske samtale.
  • Komme med oplæg til hvordan den demokratiske kontrol med tech-giganterne kan styrkes, herunder belyse positive såvel som negative konsekvenser med særligt fokus på forretningsmodellerne.
  • Fremlægge forslag og konkrete anbefalinger, herunder overveje om det skal løses i nationalt eller EU-regi, til håndtering af disse problemstillinger.
  • Inddrage og drøfte internationale erfaringer i arbejdet, for at sikre en ansvarlig teknologisk udvikling, der understøtter Danmarks demokrati, velstand og sikkerhed i en globalt forbundet verden.
Nedsættelsen af ekspertgruppen er en blandt 22 initiativer, som regeringen har iværksat siden august 2021 i forbindelse med udspillet ”Tech-giganter: mere retfærdig konkurrence og bedre forbrugerbeskyttelse”.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S