Danske cBrain køber verdensberømt bygning: Flytter til ikonisk adresse på 1.600 kvadratmeter til efteråret

Danske cBrain køber det kendte design-ikon Paustians Hus i det nordlige København, som frem til efteråret i mere end 30 år var hovedsæde for bolighuset Paustian, som tusindvis af mennesker gennem årene har besøgt.

Artikel top billede

(Foto: Ernst Poulsen/Wiki)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om cBrains nye adresse og bygningens historie.
  • Se hvorfor cBrain vælger at købe ejendommen fremfor at leje sig ind.
485
2:30 min
Danske cBrain køber det i København kendte Paustians Hus, der i mere end 30 år med sin beliggenhed helt ud til vandet har været hjemsted for møbeldesign-selskabet Paustian.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job