Danske cBrain køber verdensberømt bygning: Flytter til ikonisk adresse på 1.600 kvadratmeter til efteråret

Danske cBrain køber det kendte design-ikon Paustians Hus i det nordlige København, som frem til efteråret i mere end 30 år var hovedsæde for bolighuset Paustian, som tusindvis af mennesker gennem årene har besøgt.

Artikel top billede

(Foto: Ernst Poulsen/Wiki)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om cBrains nye adresse og bygningens historie.
  • Se hvorfor cBrain vælger at købe ejendommen fremfor at leje sig ind.
485
2:30 min
Danske cBrain køber det i København kendte Paustians Hus, der i mere end 30 år med sin beliggenhed helt ud til vandet har været hjemsted for møbeldesign-selskabet Paustian.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Scleroseforeningen

Digital platform- og integrationsansvarlig

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Manager

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Afdelingsdirektør for Digital Enablement

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS