Til dem der skulle hade Teams-ringetonen: Man kan faktisk godt lave den om

Microsoft Teams, Zoom og Webex gemmer alle på muligheder for at lave om på ringetone.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Efter mere end to år med corona-relaterede lockdowns og hybrid-arbejde har du med al sandsynlighed stiftet bekendtskab med chat- og video- og samarbejdsprogrammet Teams fra Microsoft.

Og er det tilfældet, er du sikkert også bekendt med den halvirriterende ringetone, som programmet anvender, når et Teams-møde eller opkald skal skydes i gang.

Der er dog ingen grund til pine sig selv mere end nødvendigt.

For Microsoft-programmet giver dig mulighed for at skifte til en anden lyd som præludie til det forestående virtuelle møde.

Sådan skifter du lyden i Teams

Funktionen er gemt inde i Teams indstillingsfane, der gemmer sig i de tre prikker i øverste bjælke ved siden af dit login-ikon.

Herfra kan du af menuen vælge ’Indstillinger’ og derinde finde menu-punktet ’Opkald’.

Under dette finder du overskriften ’Ringetoner’, hvor du kan indstille, hvilken af 16 forskellige ringetoner du kunne tænke dig.

Bemærk, at du her har mulighed for at finde særligt høje ringetoner, så det bliver sværere at overhøre eventuelle opkald.

Også til Zoom og Webex

Konkurrerende løsninger til Teams-videoopkald tilbyder også lignende muligheder for at tilpasse ens ringetoner ved indkommende opkald.

Hos Webex finder du muligheden ved at klikke på dit profil-ikon og der vælge ’Indstillinger’ og efterfølgende ’Notifikationer’.

Der vil du finde menupunktet ’Opkald’, hvor du kan vælge en ny ringetone fra en liste.

En lignende funktion finder du i Zooms desktop-app under ’Indstillinger’ og efterfølgende under ’Lyd’, hvor der vil dukke en mulighed for at vælge ’Udvidelser’, hvor der kan vælges en ny ringetone.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse