Til dem der skulle hade Teams-ringetonen: Man kan faktisk godt lave den om

Microsoft Teams, Zoom og Webex gemmer alle på muligheder for at lave om på ringetone.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Efter mere end to år med corona-relaterede lockdowns og hybrid-arbejde har du med al sandsynlighed stiftet bekendtskab med chat- og video- og samarbejdsprogrammet Teams fra Microsoft.

Og er det tilfældet, er du sikkert også bekendt med den halvirriterende ringetone, som programmet anvender, når et Teams-møde eller opkald skal skydes i gang.

Der er dog ingen grund til pine sig selv mere end nødvendigt.

For Microsoft-programmet giver dig mulighed for at skifte til en anden lyd som præludie til det forestående virtuelle møde.

Sådan skifter du lyden i Teams

Funktionen er gemt inde i Teams indstillingsfane, der gemmer sig i de tre prikker i øverste bjælke ved siden af dit login-ikon.

Herfra kan du af menuen vælge ’Indstillinger’ og derinde finde menu-punktet ’Opkald’.

Under dette finder du overskriften ’Ringetoner’, hvor du kan indstille, hvilken af 16 forskellige ringetoner du kunne tænke dig.

Bemærk, at du her har mulighed for at finde særligt høje ringetoner, så det bliver sværere at overhøre eventuelle opkald.

Også til Zoom og Webex

Konkurrerende løsninger til Teams-videoopkald tilbyder også lignende muligheder for at tilpasse ens ringetoner ved indkommende opkald.

Hos Webex finder du muligheden ved at klikke på dit profil-ikon og der vælge ’Indstillinger’ og efterfølgende ’Notifikationer’.

Der vil du finde menupunktet ’Opkald’, hvor du kan vælge en ny ringetone fra en liste.

En lignende funktion finder du i Zooms desktop-app under ’Indstillinger’ og efterfølgende under ’Lyd’, hvor der vil dukke en mulighed for at vælge ’Udvidelser’, hvor der kan vælges en ny ringetone.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingsdirektør for Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job