Til dem der skulle hade Teams-ringetonen: Man kan faktisk godt lave den om

Microsoft Teams, Zoom og Webex gemmer alle på muligheder for at lave om på ringetone.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Efter mere end to år med corona-relaterede lockdowns og hybrid-arbejde har du med al sandsynlighed stiftet bekendtskab med chat- og video- og samarbejdsprogrammet Teams fra Microsoft.

Og er det tilfældet, er du sikkert også bekendt med den halvirriterende ringetone, som programmet anvender, når et Teams-møde eller opkald skal skydes i gang.

Der er dog ingen grund til pine sig selv mere end nødvendigt.

For Microsoft-programmet giver dig mulighed for at skifte til en anden lyd som præludie til det forestående virtuelle møde.

Sådan skifter du lyden i Teams

Funktionen er gemt inde i Teams indstillingsfane, der gemmer sig i de tre prikker i øverste bjælke ved siden af dit login-ikon.

Herfra kan du af menuen vælge ’Indstillinger’ og derinde finde menu-punktet ’Opkald’.

Under dette finder du overskriften ’Ringetoner’, hvor du kan indstille, hvilken af 16 forskellige ringetoner du kunne tænke dig.

Bemærk, at du her har mulighed for at finde særligt høje ringetoner, så det bliver sværere at overhøre eventuelle opkald.

Også til Zoom og Webex

Konkurrerende løsninger til Teams-videoopkald tilbyder også lignende muligheder for at tilpasse ens ringetoner ved indkommende opkald.

Hos Webex finder du muligheden ved at klikke på dit profil-ikon og der vælge ’Indstillinger’ og efterfølgende ’Notifikationer’.

Der vil du finde menupunktet ’Opkald’, hvor du kan vælge en ny ringetone fra en liste.

En lignende funktion finder du i Zooms desktop-app under ’Indstillinger’ og efterfølgende under ’Lyd’, hvor der vil dukke en mulighed for at vælge ’Udvidelser’, hvor der kan vælges en ny ringetone.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job