Til dem der skulle hade Teams-ringetonen: Man kan faktisk godt lave den om

Microsoft Teams, Zoom og Webex gemmer alle på muligheder for at lave om på ringetone.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Efter mere end to år med corona-relaterede lockdowns og hybrid-arbejde har du med al sandsynlighed stiftet bekendtskab med chat- og video- og samarbejdsprogrammet Teams fra Microsoft.

Og er det tilfældet, er du sikkert også bekendt med den halvirriterende ringetone, som programmet anvender, når et Teams-møde eller opkald skal skydes i gang.

Der er dog ingen grund til pine sig selv mere end nødvendigt.

For Microsoft-programmet giver dig mulighed for at skifte til en anden lyd som præludie til det forestående virtuelle møde.

Sådan skifter du lyden i Teams

Funktionen er gemt inde i Teams indstillingsfane, der gemmer sig i de tre prikker i øverste bjælke ved siden af dit login-ikon.

Herfra kan du af menuen vælge ’Indstillinger’ og derinde finde menu-punktet ’Opkald’.

Under dette finder du overskriften ’Ringetoner’, hvor du kan indstille, hvilken af 16 forskellige ringetoner du kunne tænke dig.

Bemærk, at du her har mulighed for at finde særligt høje ringetoner, så det bliver sværere at overhøre eventuelle opkald.

Også til Zoom og Webex

Konkurrerende løsninger til Teams-videoopkald tilbyder også lignende muligheder for at tilpasse ens ringetoner ved indkommende opkald.

Hos Webex finder du muligheden ved at klikke på dit profil-ikon og der vælge ’Indstillinger’ og efterfølgende ’Notifikationer’.

Der vil du finde menupunktet ’Opkald’, hvor du kan vælge en ny ringetone fra en liste.

En lignende funktion finder du i Zooms desktop-app under ’Indstillinger’ og efterfølgende under ’Lyd’, hvor der vil dukke en mulighed for at vælge ’Udvidelser’, hvor der kan vælges en ny ringetone.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen