Britiske myndigheder gransker Microsofts milliardopkøb af Activision Blizzard

Tech-giganten Microsoft har som bekendt indgået en enorm handel med sit opkøb af Activision Blizzard til et beløb af i omegnen af 500 milliarder kroner. Nu undersøges opkøbet af britiske myndigheder.

Artikel top billede

(Foto: Gerd Altmann/Pixabay)

Den amerikanske tech-gigant Microsoft er i fuld gang med opkøbet af spilselskabet Activision Blizzard for lige omkring 500 milliarder danske kroner.

Sådan en handel tager dog tid at få endeligt effektueret, da både en række aktionærer og myndigheder skal nå til enighed.

Nu træder Storbritanniens konkurrencemyndighed, Competition and Markets Authority (CMA), ind på scenen og vil undersøge den enorme handel for, hvorvidt den forvrænger konkurrencen i UK.

Det skriver Reuters.

CMA vil nu indtil første september foretage, hvad der kaldes en fase-et-undersøgelse, som enten føre til en forløsning af situationen eller en mere dybdegående fase-to-undersøgelse.

Hverken Microsoft eller Activision er vendt tilbage på Reuters henvendelse.

Den store handel startede tilbage i januar, da Microsoft meldte ud, at selskabet ville købe Activision Blizzard, som blandt andet står bag World of Warcraft og Call of Duty, for 68,7 milliarder dollar.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job