Anklage: Aalborg Kommune overvågede sine medarbejdere - Nu går Datatilsynet ind i sagen

Nu går Datatilsynet ind i en sag fra Aalborg Kommune, hvor medarbejdere i et anonymt brev beskylder kommunen for at videoovervåge personalet. Se her, hvad de anonyme medarbejdere skriver til politikerne.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se hvad anonyme medarbejdere skriver til Aalborg Kommunes politikere om overvågning i kommunen.
450
2:15 min
En række politikere i Aalborg Kommune har i april modtaget et anonymt brev fra et ukendt antal medarbejdere i samme kommune.

I brevet beretter medarbejderne om overvågning af it-afsnittet i kommunens Job- og Velfærd-afdeling gennem video og lyd.

Det anonyme brev blev sendt 19. april i år, og beretter om hemmelig overvågning og et arbejdsmiljø styret "by fear" - gennem frygt.

Og det har nu fået Datatilsynet til at indlede en undersøgelse af sagen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S