ATP klar med genudbud af det centrale debitor-system udviklet af KMD: Her er den 10-årige opgave estimeret til 240 millioner kroner

Interview: Udbetaling Danmark under ATP går nu i markedet med genudbud af drift, vedligehold og udvikling af debitor-system, som KMD udviklede i sin tid. Aftalen har en værdi af 240 millioner kroner, fortæller ATP-vicedirektør Hans Christian Jelstrup.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs interview med ATP's vicedirektør om genudbuddet af debitor-system, som KMD har udviklet
  • Indblik i detaljerne i det store udbud
722
3:45 min
Genudbuddet af det centralt SAP-baserede debitor-system hos Udbetaling Danmark er klar.

ATP sender i dag udbuddet på gaden, der har en estimeret værdi af helt op mod 240 millioner kroner for en seksårige aftale med yderligere option på to gange to år.

Det fortæller vicedirektør for offentlig infrastruktur- og styregrupperepræsentant hos ATP, Hans Christian Jelstrup til Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg