EU vil undersøge tidligere konkurrencekommissær efter gigantisk Uber-læk

EU-Kommissionen har bedt en den tidligere konkurrencekommissær om en udredning, da hun spiller en uheldig rolle i det store Uber-læk.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Et gigantisk læk på over 124.000 dokumenter, heriblandt 83.000 mails og 1.000 samtaleoptagelser, viser hvordan kørselstjenesten Uber imellem 2013 og 2017 bedrev virksomhed på kant med loven med hjælp fra toppolitikere.

Og nu har EU-Kommissionen bedt om en udredning fra Magrethe Vestagers forgænger, den tidligere konkurrencekommissær i EU Neelie Kroes efter hendes uheldige medvirket i lækket, hvor hun angiveligt har drevet lobbyvirksomhed for kørselstjenesten.

Det skriver Reuters.

Hollandske Neelie Kroes var EU-kommissær fra 2004 til 2014 og har angiveligt hjulpet Uber i hemmelighed. Det skulle være sket i hendes såkaldte afkølingsperiode på 18 måneder efter at være stoppet i kommissionen. Her har hun angiveligt lobbyet for Uber i Holland.

Hun mener selv, at hun ikke har gjort noget forkert, og at hendes rolle som en særlig udsending for teknologivirksomheder betød, at det var hendes job at tale med politikere om spirende firmaer i sektoren, skriver The Guardian.

Periodens formål er at forhindre interessekonflikter ved at begrænse den type af opgaver en kommissær kan påtage sig lige efter endt embedsperiode.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

    Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk profil til kapacitetansvarlig LUFT ved Forsvarets Materiel – og Indkøbsstyrelse i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S