EU vil undersøge tidligere konkurrencekommissær efter gigantisk Uber-læk

EU-Kommissionen har bedt en den tidligere konkurrencekommissær om en udredning, da hun spiller en uheldig rolle i det store Uber-læk.

Artikel top billede

(Foto: Francois Genon)

Et gigantisk læk på over 124.000 dokumenter, heriblandt 83.000 mails og 1.000 samtaleoptagelser, viser hvordan kørselstjenesten Uber imellem 2013 og 2017 bedrev virksomhed på kant med loven med hjælp fra toppolitikere.

Og nu har EU-Kommissionen bedt om en udredning fra Magrethe Vestagers forgænger, den tidligere konkurrencekommissær i EU Neelie Kroes efter hendes uheldige medvirket i lækket, hvor hun angiveligt har drevet lobbyvirksomhed for kørselstjenesten.

Det skriver Reuters.

Hollandske Neelie Kroes var EU-kommissær fra 2004 til 2014 og har angiveligt hjulpet Uber i hemmelighed. Det skulle være sket i hendes såkaldte afkølingsperiode på 18 måneder efter at være stoppet i kommissionen. Her har hun angiveligt lobbyet for Uber i Holland.

Hun mener selv, at hun ikke har gjort noget forkert, og at hendes rolle som en særlig udsending for teknologivirksomheder betød, at det var hendes job at tale med politikere om spirende firmaer i sektoren, skriver The Guardian.

Periodens formål er at forhindre interessekonflikter ved at begrænse den type af opgaver en kommissær kan påtage sig lige efter endt embedsperiode.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job