Gør Patch Tuesday automatisk: Windows Autopatch er nu tilgængeligt

Microsoft Autopatch kan nu tages i brug af Microsofts entreprisekunder, så de it-ansvarlige slipper for manuelt at skulle installere alt.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Windows)

"Windows Autopatch er ankommet!"

Sådan skriver Lior Bela, senior product marketing manager hos Microsoft i et blogindlæg fra tech-giganten.

Autopatch blev annonceret tilbage i april måned, og nu er ventetiden forbi.

"Vi er glade for at kunne meddele, at denne service nu er generelt tilgængelig for kunder med Windows Enterprise E3- og E5-licenser," skriver Lior Bela.

Det fremgår endvidere af blogindlægget, at Microsoft fortsat vil udgive opdateringer den anden tirsdag i hver måned, men at Autopatch vil bidrage til at automatisere processen for it-professionelle.

Konkret automatiserer Autopatch opdateringer til Windows 10 og 11, Microsoft Edge og Microsoft 365-software.

"Grundlæggende bruger Microsoft-ingeniører Windows Update for Business-klientpolitikkerne og implementeringsserviceværktøjerne på dine vegne. Tjenesten opretter testringe og overvåger udrulning-pause og endda tilbagerulning af ændringer, hvor det er muligt," skriver Lior Bela.

Brugere kan nu tilmelde sig ved at følge en række trin:

  • Find Windows Autopatch-posten i lejeradministrationsbladet i Microsoft Endpoint Manager-administrationscenteret.
  • Vælg ’lejertilmelding’ (tenant enrollment).
  • Marker afkrydsningsfeltet for at acceptere vilkårene og betingelserne, og vælg ’accepter’.
  • Vælg ’tilmeld’.
Flere detaljer kan ses i videoen nedenfor:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en incident og problem manager til DeMars (SAP) i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS