Her er ransomware-gruppen, der ramte de sjællandske lokalbaner - alt du skal vide om Black Basta

På få måneder er mindst to danske virksomheder blevet ramt af ransomware-angreb af den nye hackergruppe Black Basta. Her er, alt du skal vide om gruppen og de tendenser, som gruppen sandsynligvis er et produkt af lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er alt du skal vide om ransomware-gruppen, der har ramt to danske virksomheder indenfor få måneder.
784
4 min
Dansk infrastruktur er blevet ramt af ransomware, og gerningspersonerne er den nyligt - meget nyligt - opståede hackergruppe Black Basta.

Det er anden gang på meget kort tid, at gruppen rammer en dansk virksomhed.

Den første var den jyske undertøjsforretningen JBS, der tidligere i år kun lige kunne holde sig oven vande med produktionen i de fire dage et ransomware-angreb forårsagede nedetid for forretningens drift.

Og nu er den sjællandske transportvirksomhed Lokaltog, der har togbaner på Sjælland og Falster, ramt.

40 gigabyte data slap bagmændene afsted med ved denne lejlighed, som nu ifølge mediet Version2 er blevet delt på det mørke internet.

Men hvem er Black Basta, og hvorfor rammer de lige Danmark nu?

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics