Her er ransomware-gruppen, der ramte de sjællandske lokalbaner - alt du skal vide om Black Basta

På få måneder er mindst to danske virksomheder blevet ramt af ransomware-angreb af den nye hackergruppe Black Basta. Her er, alt du skal vide om gruppen og de tendenser, som gruppen sandsynligvis er et produkt af lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er alt du skal vide om ransomware-gruppen, der har ramt to danske virksomheder indenfor få måneder.
784
4 min
Dansk infrastruktur er blevet ramt af ransomware, og gerningspersonerne er den nyligt - meget nyligt - opståede hackergruppe Black Basta.

Det er anden gang på meget kort tid, at gruppen rammer en dansk virksomhed.

Den første var den jyske undertøjsforretningen JBS, der tidligere i år kun lige kunne holde sig oven vande med produktionen i de fire dage et ransomware-angreb forårsagede nedetid for forretningens drift.

Og nu er den sjællandske transportvirksomhed Lokaltog, der har togbaner på Sjælland og Falster, ramt.

40 gigabyte data slap bagmændene afsted med ved denne lejlighed, som nu ifølge mediet Version2 er blevet delt på det mørke internet.

Men hvem er Black Basta, og hvorfor rammer de lige Danmark nu?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvaret

    Informationssikkerhedsofficer

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS