Her er ransomware-gruppen, der ramte de sjællandske lokalbaner - alt du skal vide om Black Basta

På få måneder er mindst to danske virksomheder blevet ramt af ransomware-angreb af den nye hackergruppe Black Basta. Her er, alt du skal vide om gruppen og de tendenser, som gruppen sandsynligvis er et produkt af lige nu.

Artikel top billede

(Foto: Jefferson Santos)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er alt du skal vide om ransomware-gruppen, der har ramt to danske virksomheder indenfor få måneder.
784
4 min
Dansk infrastruktur er blevet ramt af ransomware, og gerningspersonerne er den nyligt - meget nyligt - opståede hackergruppe Black Basta.

Det er anden gang på meget kort tid, at gruppen rammer en dansk virksomhed.

Den første var den jyske undertøjsforretningen JBS, der tidligere i år kun lige kunne holde sig oven vande med produktionen i de fire dage et ransomware-angreb forårsagede nedetid for forretningens drift.

Og nu er den sjællandske transportvirksomhed Lokaltog, der har togbaner på Sjælland og Falster, ramt.

40 gigabyte data slap bagmændene afsted med ved denne lejlighed, som nu ifølge mediet Version2 er blevet delt på det mørke internet.

Men hvem er Black Basta, og hvorfor rammer de lige Danmark nu?

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect