Bosch vil investere 22 milliarder yderligere i mikrochips

Den tyske virksomhed Bosch eskalerer sine investeringer i semiconductere og vil bruge 22 milliarder kroner på området i de kommende år.

Artikel top billede

(Foto: Bosch/PR)

Selvom der er forsyningskrise, er det tyske elektronikselskab Bosch fast besluttet på at fokusere på mikrochips i de kommende år.

Selskabet vil nemlig investere 22 milliarder kroner i semiconducter-delen af forretningen inden 2026 som en del af Important Projects of Common European Interest (IPCEI) for mikroelektronik og kommunikationsteknologi.

Det skriver selskabet i en meddelelse.

"Mikroelektronik er fremtiden og er afgørende for alle forretningsområder hos Bosch. Det giver os en vigtig nøgle til fremtidens mobilitet og ”Internet of Things” og til det, vi hos Bosch kalder teknologi, der er "Invented for life", sagde Stefan Hartung, direktionsformand for Bosch-koncernen, på Bosch Tech Day 2022 i Dresden ifølge meddelelsen.

Et af projekterne, Bosch vil finansiere gennem investeringen, er opførelsen af to nye udviklingscentre, som skal ligge i de tyske byer Reutlingen og Dresde Prisen kommer til at ligge på over 170 millioner euro (omkring 1,3 milliarder kroner).

Derudover vil Bosch bruge 250 millioner euro (omkring 1,9 milliarder kroner) i det kommende år på udvidelse af renrumsarealet med 3.000 kvadratmeter på sin waferfabrik i Dresden.

"Vi forbereder os på fortsat vækst i efterspørgslen på halvledere – også til gavn for vores kunder", udtaler Stefan Hartung.

Bedre økosystem for chips i Europa

Inden for rammerne af European Chips Act hjælper EU og den tyske føderale regering yderligere med midler til at udvikle et økosystem for den europæiske mikroelektronikindustri, og målet er, at Europas andel af den globale semiconducterproduktion skal fordobles ved udgangen af 2020’erne fra 10 til 20 procent.

"Europa kan og skal bruge sine egne styrker til at skabe resultater i halvlederindustrien", lyder det fra Stefan Hartung, som fortsætter

"Målet må mere end nogensinde være at producere chips til den europæiske industris specifikke behov. Og det betyder ikke kun chips i den nederste ende af nanoskalaen."

Elektroniske komponenter, der anvendes i elektromobilitetsindustrien, kræver processtørrelser på mellem 40 og 200 nanometer, hvilket Bosch-waferfabrik er designet til.

Investeringernes effekt

Bosches investeringer vil i høj grad gå til at forsøge at gøre komponenterne mindre, mere effektive og billigere samt modificering af selskabets egne mikroelektromekaniske systemer (MEMS), fremgår det.

"For at fastholde vores førende markedsposition inden for MEMS-teknologi planlægger vi også at fremstille vores MEMS-sensorer på 300 mm wafers", udtaler Stefan Hartung og fortsætter:

"Produktionen er planlagt til at starte i 2026. Vores nye wafer-fremstilling giver os mulighed for at skalere produktionen, og denne fordel agter vi at udnytte fuldt ud."

Der vil derudover være fokus på nye halvledertyper som for eksempel produktion af siliciumcarbid-chips (SiC), hvilket har stået på siden slutningen af 2021 på selskabets anlæg i Reutlingen

Bosch har i forvejen gang i nogle investeringer inden for området. Frem til 2025 skal selskabet investere omkring 400 millioner euro (omkring tre milliarder kroner) i styrkelse af produktionskapaciteten og omdannelsen af eksisterende fabrikslokaler til nyt renrumsområde.

Derfor skal der bygges en ny tilbygning i Reutlingen, som vil skabe yderligere 3.600 kvadratmeter renrumsplads. I alt er renrumsarealet i Reutlingen sat til at vokse fra omkring 35.000 kvadratmeter på nuværende tidspunkt til over 44.000 kvadratmeter ved udgangen af 2025.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub