Microsoft tester ny søgefunktion til Windows 11

Microsoft afprøver nu et nyt design til Windows’ søgefunktion samt nye funktioner til widgets.

Artikel top billede

Techgiganten har netop udgivet Windows 11 Insider Preview Build 25158, hvilket betyder, at Windows Insidere nu kan afprøve nye søgefunktioner i Windows 11.

Og insiderne kan opleve forskellige versioner af søgelinjen, fremgår det i et blogindlæg skrevet af Amanda Langowski, Windows Insider Program Lead og Brandon LeBlanc, Senior Program Manager for Windows Insider Program Team.

”Fra og med denne build vil nogle enheder modtage forskellige visuelle behandlinger til søgning på proceslinjen. Vi er glade for at lære af dit feedback om dette, så brug venligst feedbackhubben til at give feedback, hvis du modtager dette eksperiment,” skriver de.

De tre nye søgedesigns kan ses nedenfor:

Også nyt til widgets

Udover et nyt design af søgebaren i Windows tester Microsoft også nyt widget-indhold i proceslinjen med meddelelsesmærkater.

Når brugeren så åbner widgettavlen, vises der et banner øverst på tavlen, der fortæller, hvad der udløste notifikationsmærket.

”Vi begynder at rulle disse funktioner ud, så oplevelsen er ikke tilgængelig for alle Insiders endnu, da vi planlægger at overvåge feedback og se, hvordan den lander, før vi skubber den ud til alle,” skriver de to Microsoft-ansatte i blogindlægget.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice