Dansk life science-konsulenthus satsede, ramte guldåre og er nu solgt for over 800 millioner kroner til Infosys: "Vi var nok de første til at ramme den bølge"

Base Life Science er netop blevet solgt for over 800 millioner kroner til den indiske it-gigant Infosys. Det danske selskab er på få år voksede til 200 ansatte fordelt over hele Europa, og med ambitioner om meget mere. Her fortæller direktør og autodidakt it-konsulent Martin Woergaard om salget og vækstrejsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i baggrunden for Infosys millionopkøb af danske Base Life Science
677
3:30 min
For cirka syv år i 2015 blev it-konsulenthuset Base Life Science grundlagt af fire partnere ud fra den præmis, at der måtte være plads til endnu en spiller på det europæiske marked for it-løsninger til life science-industrien.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet