Nu åbner lokalbane-virksomhed op for flere detaljer om hack: 470 medarbejderes data er blevet delt på dark web

Efter flere dage med tavshed deler transportvirksomheden Lokaltog A/S nu ud af flere detaljer om ransomware-angrebet, der har kostet 470 medarbejdere værdifulde data, som er lækket på det mørke internet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her alle detaljer om ransomware-angrebet på det danske jernbane-selskab Lokaltog.
605
3:15 min
Fredag i sidste uge måtte den sjællandske lokalbane-ejer Lokaltog A/S synke en ekstra gang.

Intern data om blandt andet virksomhedens medarbejdere var blevet delt på det mørke internet af en - formentligt russisk - hackergruppe, som kalder sig Black Basta.

Indtil nu har Lokaltog ikke delt mange oplysninger om angrebet, men nu løfter selskabet direktør sløret for flere detaljer i angrebet til Computerworld.

Computerworld modtager et skriftligt svar fra Lokaltogs presseafdeling, som sender svarene på vegne af administrerende direktør, Lars Wrist-Elkjær:

Annonce

BEC Financial Technologies

Senior Platform/System Engineer

Region Sjælland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Business Impact & Criticality

Region Sjælland

Annonceindlæg fra Cognizant

AI er ikke problemet. Eksekvering er.

Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,