Nu åbner lokalbane-virksomhed op for flere detaljer om hack: 470 medarbejderes data er blevet delt på dark web

Efter flere dage med tavshed deler transportvirksomheden Lokaltog A/S nu ud af flere detaljer om ransomware-angrebet, der har kostet 470 medarbejdere værdifulde data, som er lækket på det mørke internet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her alle detaljer om ransomware-angrebet på det danske jernbane-selskab Lokaltog.
605
3:15 min
Fredag i sidste uge måtte den sjællandske lokalbane-ejer Lokaltog A/S synke en ekstra gang.

Intern data om blandt andet virksomhedens medarbejdere var blevet delt på det mørke internet af en - formentligt russisk - hackergruppe, som kalder sig Black Basta.

Indtil nu har Lokaltog ikke delt mange oplysninger om angrebet, men nu løfter selskabet direktør sløret for flere detaljer i angrebet til Computerworld.

Computerworld modtager et skriftligt svar fra Lokaltogs presseafdeling, som sender svarene på vegne af administrerende direktør, Lars Wrist-Elkjær:

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS