Nu åbner lokalbane-virksomhed op for flere detaljer om hack: 470 medarbejderes data er blevet delt på dark web

Efter flere dage med tavshed deler transportvirksomheden Lokaltog A/S nu ud af flere detaljer om ransomware-angrebet, der har kostet 470 medarbejdere værdifulde data, som er lækket på det mørke internet.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her alle detaljer om ransomware-angrebet på det danske jernbane-selskab Lokaltog.
605
3:15 min
Fredag i sidste uge måtte den sjællandske lokalbane-ejer Lokaltog A/S synke en ekstra gang.

Intern data om blandt andet virksomhedens medarbejdere var blevet delt på det mørke internet af en - formentligt russisk - hackergruppe, som kalder sig Black Basta.

Indtil nu har Lokaltog ikke delt mange oplysninger om angrebet, men nu løfter selskabet direktør sløret for flere detaljer i angrebet til Computerworld.

Computerworld modtager et skriftligt svar fra Lokaltogs presseafdeling, som sender svarene på vegne af administrerende direktør, Lars Wrist-Elkjær:

Annonce

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job