Danish Crown investerer tocifret millionbeløb i robotter og reducerer medarbejderstanden

Robotterne kommer nu i endnu højere antal til slagteriet Danish Crown. Og det vil koste arbejdspladser, men det vil også give bedre arbejdsforhold siger virksomhedens tekniske direktør.

Artikel top billede

(Foto: Claus Sjödin)

Med en investering for 200 millioner kroner har kødfabrikanten Danish Crown for alvor råbt "robotterne kommer".

I den evige frygt for, at det arbejdsomme hardware vil overtage menneskelige arbejdspladser bliver en realitet, siger Danish Crowns tekniske direktør Henrik Andersen.

Det skriver mediet Finans.

Men elemineringen af visse arbejdspladser, med ville arbejdsopgaver, skal faktisk gøre Danish Crown som arbejdsplads mere attraktiv, lyder argumentet.

Til Finans forklarer Henrik Andersen:

"Vi vil gerne være en så attraktiv arbejdsplads som muligt, og vi har som så mange andre også oplevet problemer med at rekruttere folk til vores fabrikker. Vi mærker en særlig høj personaleomsætning, hvor der blandt andet er tunge løft. Derfor er det et strategisk indsatsområde at eleminere de job."

Det vil sige, at for at tiltrække flere til slagteriarbejdet vil der ske en reduktion af de 5000 arbejdsplader, der i dag er i slagtevirksomheden.

Disse arbejdspladser går fra Sæby, Skærbæk, Rønne, Ringsted, Horsens, Herning, Blans og Aalborg.

Hvorfor denne udskiftning med robotter først kommer nu, forklarer Henrik Andersen, er fordi det ikke er lige så let at få fremstillet robotter, der kan håndtere det de brøde kødprodukter, som Danish Crown fremstiller i forhold til, hvis man eksempelvis sammneligner med en bilfabrik, hvor alle enheder er ens.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job