CIO Elo Høgh Bromer: Danish Crown vil investere en milliard i robotter og ny teknologi

Podcast: Store investeringer i automatisering, robotter og vision-teknologi skal sikre effektivitet og kvalitet hos Danish Crown. Hør om CIO Elo Høgh Bromers planer i den nyeste episode af The Digital Edge.

Artikel top billede

Danish Crown eksporterer svinekød til hele verden - inklusive det gigantiske kinesiske marked.

Den slags eksporteventyr kommer ikke af sig selv.

Det kræver et stærkt forretningsfokus, og det kræver den rigtige brug af teknologi - og så skal der være styr på både leverancer og sporbarhed, når man flytter kød til den anden side af kloden på et uforudsigeligt globalt marked.

Den slags har Elo Høgh Bromer, CIO hos Danish Crown haft styr på siden 2014. Han er gæst i denne episode af topleder-podcasten The Digital Edge.

Så lyt med til denne episode, hvor du kan høre om:

- Hvordan corona ramte Danish Crown og hvad it gjorde for at sikre, at verden ikke måtte leve uden bacon.

- Hvilke værktøjer Elo Høgh Bromer har brugt til at få involveret forretningen og skabe en villighed til at prøve noget nyt.

- Hvordan ny teknologi og en milliardinvestering i automatisering, robotter og vision-teknologi skal sikre kvaliteten hos Danish Crown – og samtidig sikre, at forbrugeren kan spore kødets oprindelse.

- Hvordan bæredygtighed og CO2 aftryk fylder stadigt mere fra landmændene og helt ud til den enkelte forbruger ved supermarkedets køledisk.

Værter på episoden er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Jesper Schleimann, der er Chief Innovation Officer, for Nordeuropa hos SAP.

Husk du kan abonnere på The Digital Edge på iTunes (link) eller RSS (link)

Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS