USA skal forøge budgettet til oprydning af Huawei-udstyr hvis udrensningen skal lykkes

Det afsatte budget til oprydning af kinesisk teleudstyr skal være mere end dobbelt så stort, hvis projektet skal lykkes. Sådan lyder anmodningen til den amerikanske Kongres i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske teletilsynsmyndighed har netop ansøgt Kongressen om yderligere tre milliarder dollar, til at finansiere fjernelse af kinesisk udstyr fra amerikanske netværk.

Det vil bringe de samlede omkostninger til projektet om at rydde det amerikanske telenetværk for alt hvad der hedder Huawei og ZTE på 4,9 milliarder dollar i alt - svarende til cirka 36 milliarder danske kroner.

På den måde overstiger budgettet langt over 50 procent af dét, der oprindeligt var estimeret.

Det skriver Reuters.

"Tilbagebetalingsprogram vil kræve 4,98 milliarder dollar, hvilket afspejler et nuværende underskud på 3,08 milliarder," skriver formanden for Federal Communications Commission (FCC) Jessica Rosenworcel, fredag ​​i et brev til senator Maria Cantwell, som leder udvalget for handel, videnskab og transport.

Da kongressen kun bevilgede 1,9 milliarder dollars til at finansiere fjernelsesprocessen, ville virksomheder kun få godtgjort omkring 40 procent af omkostningerne, tilføjede hun.

FCC udpegede i 2019 specifikt de kinesiske teleselskaber Huawei og ZTE til hovedtrusler, og tvang gennem lovgivning amerikanske virksomheder til at sortere udstyr fra kinesiske selskaber ud af sine netværk.

De virksomheder der tog denne opgave på sig, ville blive inkluderet i en statslig fund, der med 8,3 milliarder dollar ville finansiere nyt udstyr til virksomhederne.

Virksomhederne er dog ikke forpligtet til at udføre arbejdet, før de har modtaget refusion, oplyser Reuters.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job