USA skal forøge budgettet til oprydning af Huawei-udstyr hvis udrensningen skal lykkes

Det afsatte budget til oprydning af kinesisk teleudstyr skal være mere end dobbelt så stort, hvis projektet skal lykkes. Sådan lyder anmodningen til den amerikanske Kongres i disse dage.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Den amerikanske teletilsynsmyndighed har netop ansøgt Kongressen om yderligere tre milliarder dollar, til at finansiere fjernelse af kinesisk udstyr fra amerikanske netværk.

Det vil bringe de samlede omkostninger til projektet om at rydde det amerikanske telenetværk for alt hvad der hedder Huawei og ZTE på 4,9 milliarder dollar i alt - svarende til cirka 36 milliarder danske kroner.

På den måde overstiger budgettet langt over 50 procent af dét, der oprindeligt var estimeret.

Det skriver Reuters.

"Tilbagebetalingsprogram vil kræve 4,98 milliarder dollar, hvilket afspejler et nuværende underskud på 3,08 milliarder," skriver formanden for Federal Communications Commission (FCC) Jessica Rosenworcel, fredag ​​i et brev til senator Maria Cantwell, som leder udvalget for handel, videnskab og transport.

Da kongressen kun bevilgede 1,9 milliarder dollars til at finansiere fjernelsesprocessen, ville virksomheder kun få godtgjort omkring 40 procent af omkostningerne, tilføjede hun.

FCC udpegede i 2019 specifikt de kinesiske teleselskaber Huawei og ZTE til hovedtrusler, og tvang gennem lovgivning amerikanske virksomheder til at sortere udstyr fra kinesiske selskaber ud af sine netværk.

De virksomheder der tog denne opgave på sig, ville blive inkluderet i en statslig fund, der med 8,3 milliarder dollar ville finansiere nyt udstyr til virksomhederne.

Virksomhederne er dog ikke forpligtet til at udføre arbejdet, før de har modtaget refusion, oplyser Reuters.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S