Microsofts Brad Smith ser "ny æra" med begrænset arbejdskraft til virksomheder

En af Microsofts absolutte topchefer Brad Smith ser en fremtid med stagnerende arbejdskraft, og hvor presset om at betale højere lønninger kan blive permanent.

Artikel top billede

(Foto: © 2017 Microsoft / Brian Smale)

En af topfolkene i Microsoft Brad Smith, som har titlerne president og vice chair i selskabet, forudser en ”ny æra” på arbejdsmarkedet, hvor tilgangen af folk til arbejdsstyrken vil stagnere, og presset på virksomheder for at betale højere lønninger kan blive en permanent tilstand.

Det skyldes på den store klinge blandt andet en stagnerende befolkningsvækst i flere dele af verden.

Det fortæller han i et interview med Reuters.

Siden 1950 har den amerikanske arbejdsstyrke udvidet sig med fem millioner mennesker hvert femte år, men siden 2016 har tallet været nede på to millioner, skriver mediet.

"Det er med til at forklare en del af, hvorfor man kan have lav vækst og mangel på arbejdskraft på samme tid. Der er bare ikke så mange mennesker, der kommer ind på arbejdsstyrken," siger Brad Smith til Reuters.

Microsoft har for nyligt annonceret en global stigning i sine ansattes løn for at holde på arbejdskraften, og selskabet har samtidig omstruktureret, hvilke stillinger der er brug for i Microsoft. Derudover har tech-giganten ændret de ansattes arbejdsvilkår i USA og fjernet konkurrence-, og tavshedsklausuler for ansatte i landet.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S