Microsofts Brad Smith ser "ny æra" med begrænset arbejdskraft til virksomheder

En af Microsofts absolutte topchefer Brad Smith ser en fremtid med stagnerende arbejdskraft, og hvor presset om at betale højere lønninger kan blive permanent.

Artikel top billede

(Foto: © 2017 Microsoft / Brian Smale)

En af topfolkene i Microsoft Brad Smith, som har titlerne president og vice chair i selskabet, forudser en ”ny æra” på arbejdsmarkedet, hvor tilgangen af folk til arbejdsstyrken vil stagnere, og presset på virksomheder for at betale højere lønninger kan blive en permanent tilstand.

Det skyldes på den store klinge blandt andet en stagnerende befolkningsvækst i flere dele af verden.

Det fortæller han i et interview med Reuters.

Siden 1950 har den amerikanske arbejdsstyrke udvidet sig med fem millioner mennesker hvert femte år, men siden 2016 har tallet været nede på to millioner, skriver mediet.

"Det er med til at forklare en del af, hvorfor man kan have lav vækst og mangel på arbejdskraft på samme tid. Der er bare ikke så mange mennesker, der kommer ind på arbejdsstyrken," siger Brad Smith til Reuters.

Microsoft har for nyligt annonceret en global stigning i sine ansattes løn for at holde på arbejdskraften, og selskabet har samtidig omstruktureret, hvilke stillinger der er brug for i Microsoft. Derudover har tech-giganten ændret de ansattes arbejdsvilkår i USA og fjernet konkurrence-, og tavshedsklausuler for ansatte i landet.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College