Microsofts Brad Smith ser "ny æra" med begrænset arbejdskraft til virksomheder

En af Microsofts absolutte topchefer Brad Smith ser en fremtid med stagnerende arbejdskraft, og hvor presset om at betale højere lønninger kan blive permanent.

Artikel top billede

(Foto: © 2017 Microsoft / Brian Smale)

En af topfolkene i Microsoft Brad Smith, som har titlerne president og vice chair i selskabet, forudser en ”ny æra” på arbejdsmarkedet, hvor tilgangen af folk til arbejdsstyrken vil stagnere, og presset på virksomheder for at betale højere lønninger kan blive en permanent tilstand.

Det skyldes på den store klinge blandt andet en stagnerende befolkningsvækst i flere dele af verden.

Det fortæller han i et interview med Reuters.

Siden 1950 har den amerikanske arbejdsstyrke udvidet sig med fem millioner mennesker hvert femte år, men siden 2016 har tallet været nede på to millioner, skriver mediet.

"Det er med til at forklare en del af, hvorfor man kan have lav vækst og mangel på arbejdskraft på samme tid. Der er bare ikke så mange mennesker, der kommer ind på arbejdsstyrken," siger Brad Smith til Reuters.

Microsoft har for nyligt annonceret en global stigning i sine ansattes løn for at holde på arbejdskraften, og selskabet har samtidig omstruktureret, hvilke stillinger der er brug for i Microsoft. Derudover har tech-giganten ændret de ansattes arbejdsvilkår i USA og fjernet konkurrence-, og tavshedsklausuler for ansatte i landet.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S