Står din løn mål med, hvad de tjener hos de amerikanske tech-giganter? Højdespringeren ligger på 2,1 millioner årligt

Det er klækkelige summer man kan tjene hos de store tech-giganter viser nye tal. Se højdespringeren og bunden af klassen her.

Artikel top billede

Har man landet et job hos en af de store amerikanske tech-giganter, så er lykken for mange af de ansatte gjort. I hvert fald, når man ser på lønnen.

Tal som analyseformaet MylogIQ har indsamlet og behandlet fra det amerikanske S&P 500-indekset viser nemlig lønsedler, som årligt lyder på flere millioner kroner.

Det skriver mediet Finans.

Google

Helt øverst på listen ligger Google, som har en median-løn på 2.161.000 kroner. Det vil sige, at halvdelen af medarbejderne hos Google ligger under dette lønniveau og den anden halvdel ligger over.

Konceren har globalt 164.000 ansatte. Ifølge Finans er der mindst 50.000 af disse, der hver måned modtager 180.000 kroner hver måned. Medregnet i det beløb er bonusser og aktieoptioner, hvis værdi som bekendt er svingende.

Meta

Kun få tusind kroner fra Google ligger Meta, som blandt andet ejer Facebook.

Her trækker halvdelen af medarbejderne 2.139.000 kroner ud årligt.

Der er 78.000 ansatte i Meta på verdensplan.

Twitter og Netflix

Herefter kommer Twitter-koncernen, hvor de ansatte typisk tjener 1,7 millioner årligt. Hos Netflix ligger median-lønnen på 1,5 millioner kroner årligt.

Apple og Amazon i bund

Sammenlignet med disse fire selskaber ser det sløjt ud med Apple og Amazon.

Hos Apple kan den øvre halvdel af medarbejderne slippe afsted med 496.000 kroner årligt mens samme gruppe hos Amazon må nøjes med 290.000 kroner.

Hvorfor det store løngab?

Den store forskel, forklarer Finans, skuldes primært typen af ansatte.

Hvor Google primært har it-ingenører ansat, er det hovedsagligt ufaglærte der fylder Apples og Amazons arbejdsgange.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS