Står din løn mål med, hvad de tjener hos de amerikanske tech-giganter? Højdespringeren ligger på 2,1 millioner årligt

Det er klækkelige summer man kan tjene hos de store tech-giganter viser nye tal. Se højdespringeren og bunden af klassen her.

Artikel top billede

Har man landet et job hos en af de store amerikanske tech-giganter, så er lykken for mange af de ansatte gjort. I hvert fald, når man ser på lønnen.

Tal som analyseformaet MylogIQ har indsamlet og behandlet fra det amerikanske S&P 500-indekset viser nemlig lønsedler, som årligt lyder på flere millioner kroner.

Det skriver mediet Finans.

Google

Helt øverst på listen ligger Google, som har en median-løn på 2.161.000 kroner. Det vil sige, at halvdelen af medarbejderne hos Google ligger under dette lønniveau og den anden halvdel ligger over.

Konceren har globalt 164.000 ansatte. Ifølge Finans er der mindst 50.000 af disse, der hver måned modtager 180.000 kroner hver måned. Medregnet i det beløb er bonusser og aktieoptioner, hvis værdi som bekendt er svingende.

Meta

Kun få tusind kroner fra Google ligger Meta, som blandt andet ejer Facebook.

Her trækker halvdelen af medarbejderne 2.139.000 kroner ud årligt.

Der er 78.000 ansatte i Meta på verdensplan.

Twitter og Netflix

Herefter kommer Twitter-koncernen, hvor de ansatte typisk tjener 1,7 millioner årligt. Hos Netflix ligger median-lønnen på 1,5 millioner kroner årligt.

Apple og Amazon i bund

Sammenlignet med disse fire selskaber ser det sløjt ud med Apple og Amazon.

Hos Apple kan den øvre halvdel af medarbejderne slippe afsted med 496.000 kroner årligt mens samme gruppe hos Amazon må nøjes med 290.000 kroner.

Hvorfor det store løngab?

Den store forskel, forklarer Finans, skuldes primært typen af ansatte.

Hvor Google primært har it-ingenører ansat, er det hovedsagligt ufaglærte der fylder Apples og Amazons arbejdsgange.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,