Dystre tal: Mobilsalget fortsætter med sine voldsomme nedtur

Efter boomet kommer krakket: Det globale mobilsalg går endnu en gang markant tilbage.

Artikel top billede

(Foto: Daniel Romero)

Afmatningen tager til, når det gælder salget af mobiltelefoner på globalt plan.

Igennem det andet kvartal 2022 er der udsendt ni procent færre smartphones end i det forrige – et kvartal, der ellers markerede sig ved, at bunden på mobilmarkedet blev puffet ud med 10 procents tilbagegang.

Det fremgår af analysehuset Canalys nyeste opgørelse over det globale antal mobiltelefoner, som producenterne sender ud i markedet.

De sløje tal kommer efter en euforisk periode i første og andet kvartal 2021, hvor der blev registreret henholdsvis 30 og 10 procents fremgang for mobilmarkedet.

Apple vinder

Mens de førende mobilproducenter som Samsung, Xiaomi, Oppo og Vivo alle mister markedsandele, vinder Apple som den eneste andele blandt markedets fem største aktører.

Set over det sidste år, går Apple fra 14 til 17 procents markedsandele, båret frem af et stærkt salg af selskabets iPhone 13.

De tre kinesiske producenter Xiaomi, Oppo og Vivo går sammenlagt ned på at have 33 procents markedsandele mod 38 procent tidligere, en udvikling præget af et svigtende salg i det kinesiske hjemmemarked, som plages af en stribe corona-nedlukninger.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job