Chip-tørken er ved at aftage: Flere virksomheder ser en vej ud af forsyningskrisen

Det er blevet markant lettere at få sine chip-forsyninger i hus ude i indsutrien.

Artikel top billede

(Foto: Bosch/PR)

Efter to år med manglende chip-komponenter begynder virksomheder fra en række industrielle sektorer at se en ende på chip-tørken.

Virksomheder som den sydkoreanske bilproducent Hyundai Motors, den svensk-schweiziske robot-producent ABB samt svenske hvidevare-producent Electrolux, melder alle om lysere tider, skriver nyhedbureauet Reuters.

For Hyundai har det været med til at øge bundlinjen, så selskabet kunne præsentere sit bedste kvartalsregnskab i otte år.

En lignende melding kommer fra storleverandør til bilindustrien ABB, som påpeger, at chip-flaskehalse er ved at være fortid, hvorfor man nu forventer tocifret vækst i de kommende tre måneder.

”Vores leverandører forpligtelser er markant bedre nu,” forklarer administrerende direktør Bjørn Rosengren, til mediet.

Selv om svenske Electrolux i modsætning til de to øvrige virksomheder døjede med at indfri forventningerne i seneste regnskab, vurderer Europas største hvidevare-producent, at forsyningskrisen vil aftage i løbet af andet halvår 2022.

CEO Jonas Samuelson er dog fortsat påpasselig med at afblæse chip-krisen helt endnu: ”Vi er gradvis ved at komme tilbage til en mere normaliseret forsyningstilstand,” noterer direktøren.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo