Chip-tørken er ved at aftage: Flere virksomheder ser en vej ud af forsyningskrisen

Det er blevet markant lettere at få sine chip-forsyninger i hus ude i indsutrien.

Artikel top billede

(Foto: Bosch/PR)

Efter to år med manglende chip-komponenter begynder virksomheder fra en række industrielle sektorer at se en ende på chip-tørken.

Virksomheder som den sydkoreanske bilproducent Hyundai Motors, den svensk-schweiziske robot-producent ABB samt svenske hvidevare-producent Electrolux, melder alle om lysere tider, skriver nyhedbureauet Reuters.

For Hyundai har det været med til at øge bundlinjen, så selskabet kunne præsentere sit bedste kvartalsregnskab i otte år.

En lignende melding kommer fra storleverandør til bilindustrien ABB, som påpeger, at chip-flaskehalse er ved at være fortid, hvorfor man nu forventer tocifret vækst i de kommende tre måneder.

”Vores leverandører forpligtelser er markant bedre nu,” forklarer administrerende direktør Bjørn Rosengren, til mediet.

Selv om svenske Electrolux i modsætning til de to øvrige virksomheder døjede med at indfri forventningerne i seneste regnskab, vurderer Europas største hvidevare-producent, at forsyningskrisen vil aftage i løbet af andet halvår 2022.

CEO Jonas Samuelson er dog fortsat påpasselig med at afblæse chip-krisen helt endnu: ”Vi er gradvis ved at komme tilbage til en mere normaliseret forsyningstilstand,” noterer direktøren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS