Chip-tørken er ved at aftage: Flere virksomheder ser en vej ud af forsyningskrisen

Det er blevet markant lettere at få sine chip-forsyninger i hus ude i indsutrien.

Artikel top billede

(Foto: Bosch/PR)

Efter to år med manglende chip-komponenter begynder virksomheder fra en række industrielle sektorer at se en ende på chip-tørken.

Virksomheder som den sydkoreanske bilproducent Hyundai Motors, den svensk-schweiziske robot-producent ABB samt svenske hvidevare-producent Electrolux, melder alle om lysere tider, skriver nyhedbureauet Reuters.

For Hyundai har det været med til at øge bundlinjen, så selskabet kunne præsentere sit bedste kvartalsregnskab i otte år.

En lignende melding kommer fra storleverandør til bilindustrien ABB, som påpeger, at chip-flaskehalse er ved at være fortid, hvorfor man nu forventer tocifret vækst i de kommende tre måneder.

”Vores leverandører forpligtelser er markant bedre nu,” forklarer administrerende direktør Bjørn Rosengren, til mediet.

Selv om svenske Electrolux i modsætning til de to øvrige virksomheder døjede med at indfri forventningerne i seneste regnskab, vurderer Europas største hvidevare-producent, at forsyningskrisen vil aftage i løbet af andet halvår 2022.

CEO Jonas Samuelson er dog fortsat påpasselig med at afblæse chip-krisen helt endnu: ”Vi er gradvis ved at komme tilbage til en mere normaliseret forsyningstilstand,” noterer direktøren.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS