Microsoft i ny kæmpe cloud-satsning: Vil åbne 10 nye datacenterregioner i det kommende år – men Danmark må vente

I løbet af det kommende år, vil Microsoft åbne 10 nye datacenterregioner for at udvide brugen af Azure.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Microsofts dataceterplaner.
466
2:30 min
Microsoft vil udvide cloudforbruget blandt virksomheder og organisation og samtidig vil tech-giganten sin egen position i cloudmarkedet.

Selskabets topchef Satya Nadella varsler i sin tale ved Microsoft Inspire 2022, at der vil ske en stor udvikling inden for digitaliseringen i de kommende år.

”Over de seneste år har vi talt meget om den digitale transformation, men nu skal vi videre. De næste ti år bliver ikke som de sidste ti,” siger han og annoncerer et større antal nye datacentre på den globale bane i det kommende år:

”Jeg er glad for at kunne annoncere, at vi over det næste år vil lancere ti nye datacenterregioner i ti markeder over fire kontinenter,” siger Satya Nadella.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S