Microsoft i ny kæmpe cloud-satsning: Vil åbne 10 nye datacenterregioner i det kommende år – men Danmark må vente

I løbet af det kommende år, vil Microsoft åbne 10 nye datacenterregioner for at udvide brugen af Azure.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Microsofts dataceterplaner.
466
2:30 min
Microsoft vil udvide cloudforbruget blandt virksomheder og organisation og samtidig vil tech-giganten sin egen position i cloudmarkedet.

Selskabets topchef Satya Nadella varsler i sin tale ved Microsoft Inspire 2022, at der vil ske en stor udvikling inden for digitaliseringen i de kommende år.

”Over de seneste år har vi talt meget om den digitale transformation, men nu skal vi videre. De næste ti år bliver ikke som de sidste ti,” siger han og annoncerer et større antal nye datacentre på den globale bane i det kommende år:

”Jeg er glad for at kunne annoncere, at vi over det næste år vil lancere ti nye datacenterregioner i ti markeder over fire kontinenter,” siger Satya Nadella.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen