Russisk-støttede separatister i Ukraine blokerer Google

En udbryderregion i Ukraine, som er kontrolleret af russisk-støttede separatister, har blokeret søgemaskinen Google i området.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Efter krigen i Ukraine er brudt ud, har det ikke just været en venskabeligt forhold mellem Google og Rusland.

For selvom det russiske styre har meddelt, at man ikke vil lukke for søgemaskinen i Rusland, har tech-giganten alligevel modtaget beskyldninger om fake news, fået frosset sine konti og aktiver i landet, hvilket førte til, at Google filial i landet måtte indgivet en konkursbegæring, og senest fik tech-giganten en bøde på 2,6 milliarder kroner i Rusland.

Og krigen i Ukraine har ført til, at visse separatistregioner med russisk støtte lige nu har eller er i gang med forsøg på at løsrive sig resten af Ukraine. En af disse er Donetsk Peoples Republic (DPR) i den østlige del af Ukraine, og her har man nu blokeret for Googles søgemaskine netop med beskyldninger om fake news.

Det skriver Reuters.

Ifølge den selverklærede udbryderregions leder Denis Pushilin blokerer området søgemaskinen, fordi Google fremmer "vold mod alle russere".

"Hvis Google holder op med at forfølge sin kriminelle politik og vender tilbage til distribution af lov, moral og sund fornuft, vil der ikke være nogen hindringer for dets arbejde," sagde han ifølge Reuters.

Han har ikke fremlagt beviser for en stillingtagen hos Google, og Google vil ikke kommentere anklagerne eller blokeringen overfor Reuters.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S