Russisk-støttede separatister i Ukraine blokerer Google

En udbryderregion i Ukraine, som er kontrolleret af russisk-støttede separatister, har blokeret søgemaskinen Google i området.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Efter krigen i Ukraine er brudt ud, har det ikke just været en venskabeligt forhold mellem Google og Rusland.

For selvom det russiske styre har meddelt, at man ikke vil lukke for søgemaskinen i Rusland, har tech-giganten alligevel modtaget beskyldninger om fake news, fået frosset sine konti og aktiver i landet, hvilket førte til, at Google filial i landet måtte indgivet en konkursbegæring, og senest fik tech-giganten en bøde på 2,6 milliarder kroner i Rusland.

Og krigen i Ukraine har ført til, at visse separatistregioner med russisk støtte lige nu har eller er i gang med forsøg på at løsrive sig resten af Ukraine. En af disse er Donetsk Peoples Republic (DPR) i den østlige del af Ukraine, og her har man nu blokeret for Googles søgemaskine netop med beskyldninger om fake news.

Det skriver Reuters.

Ifølge den selverklærede udbryderregions leder Denis Pushilin blokerer området søgemaskinen, fordi Google fremmer "vold mod alle russere".

"Hvis Google holder op med at forfølge sin kriminelle politik og vender tilbage til distribution af lov, moral og sund fornuft, vil der ikke være nogen hindringer for dets arbejde," sagde han ifølge Reuters.

Han har ikke fremlagt beviser for en stillingtagen hos Google, og Google vil ikke kommentere anklagerne eller blokeringen overfor Reuters.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger to sektionschefer til Systemafdelingen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Uspecificeret arbejdssted

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S