Sådan forsøger Netflix at kradse flere penge ind på delte abonnementer

Netflix strammer skruen overfor platformens 'sortseere'. Sådan vil de første ekstraregninger falde.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Netflix vil antallet af ’sortseere’ til livs med et nyt tiltag, ved at tage flere penge for abonnenter, som anvendes på flere adresser.

Selskabet har igennem lang tid døjet med at undgå at Netflix-konti deles af flere brugere i forskellige husstande.

Et nyt greb i den kamp tages nu til værk i udvalgte markeder, hvor selskabet nu indfører et ekstra gebyr på to til tre dollar månedligt hos brugere, der synes at dele konto med nogle, som de ikke deler husstand med.

Det skriver tech-mediet Ars Technica.

For øjeblikket er den nye model til mellem- og latinamerikanske markeder som Argentina, Den Dominikanske Republik, El Salvadro, Guatemala og Honduras, men en global udbredelse af modellen er ikke utænkelig, noterer mediet.

Tiltaget vil ifølge Netflix’ træde i kraft fra 22. august 2022.

I praksis vil tjenesten tillade, at tjenesten anvendes i op til to uger udenfor ens hjem, før brugerne vil opkræves betaling for streaming i en ekstra husstand. Det er tilladt i op til en gang per lokation per år, hvilket kan betyde, at sommerhusejere vil kunne opleve krav om ekstra betaling.

Netflix understreger i en meddelelse, at ingen ekstraregningen ikke vil blive opkrævet automatisk og at man samtidig ønsker at være ”så betænksom som mulig i forhold til at opkræve betaling for brug af tjenesten på tværs af husstande.”

Samtidig tegner den nye løsning til at være på forsøgsbasis, da virksomheden påpeger at: ”Man ikke vil indføre tiltaget i øvrige markeder, før det har overblik over, hvad der er enklest for medlemmerne.”

Streaming-giganten har samtidig nye betalingsmodeller på tegnebrættet, og arbejder angiveligt på et reklamefinansieret streaming-tilbud, der skulle debutere en gang i 2023.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Fjernvarme Fyn Service A/S

Chef for Digital Innovation & Udvikling

Fyn

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S