It-selskab bygger nyt kontor og vil på ansættelsesrov i Vestjylland

Software-virksomheden Creative Force har kontorer mange steder i verden, men nu vil de satse mere på at ansætte i Holstebro.

Artikel top billede

(Foto: Creative Force/PR)

It-virksomheden Creative Force har blandt andet kontorer Hamburg, Amsterdam, London, New York, Montreal og flere storbyer, men nu vil selskabet satse på at udvide i Holstebro.

Her skal antallet af medarbejdere gå fra otte til 50.

Det skriver Creative Force i en pressemeddelelse.

Software-selskabet flytter næste forår og sommer ind i en ny 1.500 kvadratmeter bygning ved erhvervsparken Nupark i Holstebro, som skal være med til at tiltrække nye ansatte.

”Hvis vi skulle bo et andet sted, så ville det være mere oplagt med London eller New York end København. Men vi har vores netværk her, og vi tror, at vi med de nye faciliteter kan tiltrække højtuddannede medarbejdere inden for software, design, markedsføring, HR og administration,” siger Thomas Kragelund medejer og CEO af Creative Force.

Creative Force har udviklet et processtyringsværktøj til produktion af indhold til e-handel.

Ejerne Thomas Kragelund og Tejs Rasmussen har tidligere haft virksomheden Pixelz, som de solgte til kapitalfonden Adelis, så de kunne fokusere på Creative Force, som så blev adskilt fra Pixelz Group. Senere er revisor Thomas Green trådt til som medejer og økonomidirektør.

Creative Force har foreløbig kun én dansk kunde – nemlig tøjvirksomheden Bestseller.

Læses lige nu

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    KMD A/S

    SAP Arkitekt

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead UX

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse