Microsoft gør det muligt at installere opdateringer til Windows 11 ved opstart

En ny opdatering til Windows 11 gør, at man nu kan opdatere sin pc, når den starter op.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Brugere af Windows 11 kan med opdateringen KB5015882, nu få mulighed for at opdatere Windows fra opstart af en computer.

Derved kan brugere altså vælge at opdatere til nye versioner af Windows, når de starter deres pc.

Derudover er der også andre funktioner i opdateringen. Blandt andet hastemeddelelser i fokusassistent-programmet.

Højdepunkterne er således:

  • Muligheden for at modtage vigtige meddelelser, når fokusassistent er aktiveret.

  • Muligheden for at opdatere til en nyere Windows 11-version ved den opstart af Windows, hvis din enhed er kvalificeret.

  • Et problem, der får File Explorer til at holde op med at fungere, når du bruger afspilnings- og pausetastaturknapperne på visse enheder, er løst.

  • Løser et problem, der får File Explorer til at holde op med at fungere, når du bruger menuen Starts kontekstmenu, og en ekstern skærm er tilsluttet din enhed.

  • Løser et problem, der viser et tomt vindue, som du ikke kan lukke, når du holder markøren over søgeikonet på proceslinjen.

  • Løser et problem, der forhindrer visse fejlfindingsværktøjer i at åbne.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job