Microsoft gør det muligt at installere opdateringer til Windows 11 ved opstart

En ny opdatering til Windows 11 gør, at man nu kan opdatere sin pc, når den starter op.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Brugere af Windows 11 kan med opdateringen KB5015882, nu få mulighed for at opdatere Windows fra opstart af en computer.

Derved kan brugere altså vælge at opdatere til nye versioner af Windows, når de starter deres pc.

Derudover er der også andre funktioner i opdateringen. Blandt andet hastemeddelelser i fokusassistent-programmet.

Højdepunkterne er således:

  • Muligheden for at modtage vigtige meddelelser, når fokusassistent er aktiveret.

  • Muligheden for at opdatere til en nyere Windows 11-version ved den opstart af Windows, hvis din enhed er kvalificeret.

  • Et problem, der får File Explorer til at holde op med at fungere, når du bruger afspilnings- og pausetastaturknapperne på visse enheder, er løst.

  • Løser et problem, der får File Explorer til at holde op med at fungere, når du bruger menuen Starts kontekstmenu, og en ekstern skærm er tilsluttet din enhed.

  • Løser et problem, der viser et tomt vindue, som du ikke kan lukke, når du holder markøren over søgeikonet på proceslinjen.

  • Løser et problem, der forhindrer visse fejlfindingsværktøjer i at åbne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job