Microsoft gør det muligt at installere opdateringer til Windows 11 ved opstart

En ny opdatering til Windows 11 gør, at man nu kan opdatere sin pc, når den starter op.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Brugere af Windows 11 kan med opdateringen KB5015882, nu få mulighed for at opdatere Windows fra opstart af en computer.

Derved kan brugere altså vælge at opdatere til nye versioner af Windows, når de starter deres pc.

Derudover er der også andre funktioner i opdateringen. Blandt andet hastemeddelelser i fokusassistent-programmet.

Højdepunkterne er således:

  • Muligheden for at modtage vigtige meddelelser, når fokusassistent er aktiveret.

  • Muligheden for at opdatere til en nyere Windows 11-version ved den opstart af Windows, hvis din enhed er kvalificeret.

  • Et problem, der får File Explorer til at holde op med at fungere, når du bruger afspilnings- og pausetastaturknapperne på visse enheder, er løst.

  • Løser et problem, der får File Explorer til at holde op med at fungere, når du bruger menuen Starts kontekstmenu, og en ekstern skærm er tilsluttet din enhed.

  • Løser et problem, der viser et tomt vindue, som du ikke kan lukke, når du holder markøren over søgeikonet på proceslinjen.

  • Løser et problem, der forhindrer visse fejlfindingsværktøjer i at åbne.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos