Datamyndighed advarer mod Google Analytics

Italiens databeskyttelsesmyndighed, Garante, har sendt en advarsel ud mod at bruge værktøjet Google Analytics.

Artikel top billede

(Foto: Myriam Jessier)

Google Analytics er ikke sikkert, hvis man spørger den italienske datamyndighed Garante.

”Et website, der bruger Google Analytics uden de sikkerhedsforanstaltninger, der er fastsat i GDPR, overtræder Privacy Act, fordi det overfører brugernes data til USA, et land, der mangler tilstrækkelig databeskyttelse,” meddeler Garante, skriver Version2.

Garante har i længere tid undersøgt Google Analytics, og konklusionen var, at Analytics indsamler data som IP-adresser, browseroplysninger, operativsystem, skærmopløsning, sprogvalg, dato og klokkeslæt, som så bliver sendt til USA.

Derudover konkluderer myndigheden, at IP-adressen er personlige oplysninger, og at det ikke er nok at forsøge at anonymisere dem ved at fjerne nogle af cifrene, skriver mediet.

”Den italienske SA ønsker at henlede opmærksomheden fra alle italienske webstedsoperatører, både offentlige og private, på ulovligheden af ​​dataoverførsler til USA som følge af brugen af ​​GA - delvist på grund af de mange advarsler og forespørgsler, der er modtaget indtil videre,” skriver Garante i pressemeddelelsen og fortsætter:

Den italienske SA opfordrer alle registeransvarlige til at verificere, at brugen af ​​cookies og andre sporingsværktøjer på deres websteder er i overensstemmelse med databeskyttelsesloven; dette gælder især Google Analytics og lignende tjenester.”

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger chef for Lokal IT i hovedstadsområdet

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Scientist til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamledere til PETs indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S