Datamyndighed advarer mod Google Analytics

Italiens databeskyttelsesmyndighed, Garante, har sendt en advarsel ud mod at bruge værktøjet Google Analytics.

Artikel top billede

(Foto: Myriam Jessier)

Google Analytics er ikke sikkert, hvis man spørger den italienske datamyndighed Garante.

”Et website, der bruger Google Analytics uden de sikkerhedsforanstaltninger, der er fastsat i GDPR, overtræder Privacy Act, fordi det overfører brugernes data til USA, et land, der mangler tilstrækkelig databeskyttelse,” meddeler Garante, skriver Version2.

Garante har i længere tid undersøgt Google Analytics, og konklusionen var, at Analytics indsamler data som IP-adresser, browseroplysninger, operativsystem, skærmopløsning, sprogvalg, dato og klokkeslæt, som så bliver sendt til USA.

Derudover konkluderer myndigheden, at IP-adressen er personlige oplysninger, og at det ikke er nok at forsøge at anonymisere dem ved at fjerne nogle af cifrene, skriver mediet.

”Den italienske SA ønsker at henlede opmærksomheden fra alle italienske webstedsoperatører, både offentlige og private, på ulovligheden af ​​dataoverførsler til USA som følge af brugen af ​​GA - delvist på grund af de mange advarsler og forespørgsler, der er modtaget indtil videre,” skriver Garante i pressemeddelelsen og fortsætter:

Den italienske SA opfordrer alle registeransvarlige til at verificere, at brugen af ​​cookies og andre sporingsværktøjer på deres websteder er i overensstemmelse med databeskyttelsesloven; dette gælder især Google Analytics og lignende tjenester.”

KMD A/S

SAP-arkitekt

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Banedanmark

Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse