Efter skandaler: Regeringen vil skrue ned for antal nye it-projekter i skattevæsenet

Regeringen vil have skattevæsenet til at drosle ned for antallet af nye, store it-projekter og istedet fokusere på modernisering af gamle it-systemer.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Regeringen og skatteminister Jeppe Bruus (S) vil have skattevæsenet til at skrue markant ned for sin praksis med at søsætte store og omfattende it-projekter.

Ifølge Finans vil Jeppe Bruus efter sommerferien indlede forhandlinger med de andre partier om en ny flerårig aftale om skattevæsenets it-strategier.

Fremfor lancering af nye store it-projekter, anbefales regeringen af en ekspertgruppe ifølge avisen at få skattevæsenet til at fokusere på blandt andet moderniseringen af en række uddaterede, gamle it-systemer, ligesom der skal skabes ‘mere ro og realisme’ i skattevæsenets it-organisation.

“It er en akilleshæl i forhold til genopretningen af skattevæsenet, og det har i virkeligheden også har været en del af årsagen til de udfordringer, som skatteforvaltningen har stået i. Så jeg synes, det virker meget klogt at skabe ro om de store projekter, der kører, og ikke starte forfra med nye kæmpe it-projekter,” siger Jeppe Bruus til Finans.

Skattevæsenet anvender omkringt 230 it-systemer, hvoraf omkring 70 er gamle og præget af manglende dokumentation og afhængighed af enkelte leverandører, som sidder på evighedskontrakter.

Blandt andet forlængede Skatteministeriet for et par måneder siden igen sin evighedsaftale med KMD med endnu en kontrakt på flere hundrede millioner kroner.

Anbefalingerne, som Jeppe Bruus vil læne sig op ad, fremgår af rapporten “Anbefalinger til en flerårsaftale for skattevæsenet,” som Skatteministeriet udgav i april.

Den finder du i sin helhed her.

Her anbefales det helt konkret, at der lægges et loft over antallet af it-projekter, som skattevæsenet må søsætte frem til 2027, ligesom det anbefales, at skattevæsenet prioriterer it-modernisering og forretningsudvikling.

“Håndtering af legacy-udfordringen og forretningsbehov i skattevæsenets it-portefølje skal prioriteres markant højere, end det er tilfældet i dag,” hedder det i anbefalingerne.

Desuden anbefales regeringen at sikre, at der skabes ro i skattevæsenets it-organisation.

“Der skal etableres ro og stabilitet i skattevæsenets it-organisation, så den kan opbygge erfaring og modenhed i forhold til it-udvikling. Det omfatter blandt andet behov for en stærkere tværgående porteføljestyring, samt at skattevæsenet arbejder med mindre projekter, hvilket kan nedbringe risici i projekterne væsentligt,” hedder det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S