Kryptoplatform har fået stjålet over en milliard af kundernes penge

Krypfirmaet Nomad har været udsat for noget af et tyveri. Selskabet har fået stjålet for op til 1,4 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: WorldSpectrum/Pixabay)

Den amerikanske kryptoplatform Nomad har fået stjålet værdier for op til 1,4 milliarder kroner.

Det skriver Reuters og Coindesk.

Nomad bekræfter på Twitter, at man er opmærksom på hændelsen, og at undersøgelser er i gang, men der bliver ikke givet flere detaljer om tyveriet.

Kryptoanalysefirmaet PeckShield informerede Reuters om, at 190 millioner dollar (1,4 milliarder) af brugernes kryptovalutaer blev stjålet, mens en række andre analytikere har meldt ud, at der er tale om en milliard kroner, skriver medierne.

Det gælder blandt andet ether og stablecoin.

"En undersøgelse er i gang, og førende firmaer inden for blockchain-efterretning og efterforskning er blevet bibeholdt," meddeler Nomad ifølge Coindesk og fortsætter:

"Vi har underrettet retshåndhævelsen og arbejder døgnet rundt for at løse situationen og give rettidige opdateringer. Vores mål er at identificere de involverede konti og at spore og inddrive midlerne."

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din IT-karriere som IT-supporterelev på Flyvestation Aalborg

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect