Kryptoplatform har fået stjålet over en milliard af kundernes penge

Krypfirmaet Nomad har været udsat for noget af et tyveri. Selskabet har fået stjålet for op til 1,4 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: WorldSpectrum/Pixabay)

Den amerikanske kryptoplatform Nomad har fået stjålet værdier for op til 1,4 milliarder kroner.

Det skriver Reuters og Coindesk.

Nomad bekræfter på Twitter, at man er opmærksom på hændelsen, og at undersøgelser er i gang, men der bliver ikke givet flere detaljer om tyveriet.

Kryptoanalysefirmaet PeckShield informerede Reuters om, at 190 millioner dollar (1,4 milliarder) af brugernes kryptovalutaer blev stjålet, mens en række andre analytikere har meldt ud, at der er tale om en milliard kroner, skriver medierne.

Det gælder blandt andet ether og stablecoin.

"En undersøgelse er i gang, og førende firmaer inden for blockchain-efterretning og efterforskning er blevet bibeholdt," meddeler Nomad ifølge Coindesk og fortsætter:

"Vi har underrettet retshåndhævelsen og arbejder døgnet rundt for at løse situationen og give rettidige opdateringer. Vores mål er at identificere de involverede konti og at spore og inddrive midlerne."

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job