Kryptoplatform har fået stjålet over en milliard af kundernes penge

Krypfirmaet Nomad har været udsat for noget af et tyveri. Selskabet har fået stjålet for op til 1,4 milliarder kroner.

Artikel top billede

(Foto: WorldSpectrum/Pixabay)

Den amerikanske kryptoplatform Nomad har fået stjålet værdier for op til 1,4 milliarder kroner.

Det skriver Reuters og Coindesk.

Nomad bekræfter på Twitter, at man er opmærksom på hændelsen, og at undersøgelser er i gang, men der bliver ikke givet flere detaljer om tyveriet.

Kryptoanalysefirmaet PeckShield informerede Reuters om, at 190 millioner dollar (1,4 milliarder) af brugernes kryptovalutaer blev stjålet, mens en række andre analytikere har meldt ud, at der er tale om en milliard kroner, skriver medierne.

Det gælder blandt andet ether og stablecoin.

"En undersøgelse er i gang, og førende firmaer inden for blockchain-efterretning og efterforskning er blevet bibeholdt," meddeler Nomad ifølge Coindesk og fortsætter:

"Vi har underrettet retshåndhævelsen og arbejder døgnet rundt for at løse situationen og give rettidige opdateringer. Vores mål er at identificere de involverede konti og at spore og inddrive midlerne."

Læses lige nu

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS