Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Henning Mortensen om nyt cloud-spørgeskema fra Datatilsynet: ”De virksomheder og organisationer, der er udtaget til tilsyn, sidder givetvis og vånder sig”

Interview: Det bliver hårdt for de danske organisationer af efterleve alle de elementer, som Datatilsynet lægger op til med sine cloud-spørgsmål. Læs vurderingen fra Henning Mortensen, formand for Rådet for Digital Sikkerhed.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om formanden for Rådet for Digital Sikkerheds holdninger til Datatilsynets nye skema til cloud-tilsyn.
759
4 min
Formanden for Rådet for Digital Sikkerhed, Henning Mortensen, ser Datatilsynets nye spørgeskema til brug ved cloud-tilsyn som meget dækkende, men det kan også føre til, at mange organisationer bliver ramt af en hård virkelighed.

Eksklusivt Premium-indhold for abonnenter

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny topchef for 2.000 medarbejdere: Her er Carsten Fensholts plan med Aeven

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Ny AI-model er trænet på sundhedsdata fra millioner af danskere: Kan forudse din risiko for mere end 1.000 sygdomme

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

”Det fylder helt oppe på direktionsgangene:" Danske topkonsulenter løfter sløret for det allervigtigste it-tema lige nu

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Det benytter de den danske supercomputer Gefion til: Topchef Nadia Carlsten løfter sløret for AI-computerens brugere

Artikel teaser billede 0 Premium-indhold

Support til Exchange 2016 og 2019 udløber om mindre end en måned: Sådan bør du gøre ifølge Microsoft