Salget af Apples AirTags går amok efter lufthavnskaos: Stiger med 500 procent

Apples AirTags stiger i popularitet som følge af flere problemer med passageres bagage i lufthavnene.

Artikel top billede

(Foto: Jesper Lisby)

Appless AirTags kan bruges til at finde forsvunden bagage, hvilket kan være nyttigt i en tid med kaos i landets lufthavne, og derfor stiger salget, skriver Meremobil.

Strejker, aflyste fly og en relativ ustabil situation i lufthavnene den seneste tid har gjort, at forbrugerne er blevet mere opmærksomme på Apple-produktet for at have mulighed for at spore bagage, som for eksempel går tabt eller bliver forsinket.

Og den stigninger mærkes særligt hos Humac.

"I Humac mærkede vi i den grad den øgede interesse for Apples AirTags. Fra juni til juli steg vores salg med 500 procent," siger Michael Bech, administrerende direktør i Humac til mediet.

AirTag kan placeres i tasker, kufferter eller som vedhæng på ens nøgler.

Tidligere kontroverser

Airtags har tidligere haft kontroverser, da produktet har kunne bruges til at spore andre mennesker uden, de ved det.

Apple medlte i starten af året, at selskabet ville ændre i opsætningen af selskabets omstridte sporings-enheder AirTag, så de bliver mindre anvendelige til at spore brugere uden, at de opdager det.

Blandt ændringerne var blandt andet at nu sikre, at brugerne tidligere får besked, når en ukendt AirTag følger dem.

Desuden skal ikke-opdagede AirTags være nemmere at finde ved hjælp af en mere tydelig alarm, ligesom den kraftigere chip, som er placeret i nyere iPhones, skal udnyttes til med funktionen Precision Finding at føre brugeren direkte til selv skjulte AirTags.

Desuden vil AirTag sende en alert til brugerens iPhone, når AirTag giver lyd fra sig. Hidtil har den lille AirTag alene givet et ping fra sig.

"AirTag blev designet til at hjælpe folk med at lokalisere deres ejendele og ikke til at tracke mennesker eller andre mennesker ejendom," meddelte Apple.

Selskabet pegede dengang på, at det havde arbejdet tæt sammen med både myndigheder og sikkerheds-organisationer på at sikre AirTag mod misbrug.

Du kan læse mere om ændringerne hos Apple her.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S