Danske Chromebook-kommuner går til Google i samlet flok i kølvandet på Helsingør-sagen

De 47 danske kommuner, der anvender Chromebook-computere i undervisningen, vil i samlet flok henvende sig til Google. KL vil have klare linier.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De 47 danske kommuner, der i dag anvender Chomebook-computere i undervisningen på deres folkeskoler, vil i samlet flok henvende sig til Google.

Det sker i kølvandet på Helsingør-sagen, hvor Datatilsynet med henvisning til GDPR i sommer forbød Helsingør Kommune at anvende Chromebook-computere i undervisgningen, efter, at kommunen var blevet anmeldt af en utilfreds far til en skoleelev.

Bladet Folkeskolen fortæller, at beslutningen om i samlet flok at henvende sig til Google blev truffet på et stormøde, som KL, skolerne og Datatilsynet afviklede fredag.

Mange af kommunerne sidder nemlig med samme problemer, som Helsingør Kommune sidder med.

Og derfor har de brug for at få klarhed og klare retningslinier om, hvad de må og ikke må, og hvad der skal til for at leve op til reglerne.

Datatilsynet har tidligere rådet alle kommuner til at følge nøje med i Helsingør-sagen og med udgangspunkt i den nøje gennemgå deres egne risikoanalyser sammen med deres leverandører.

Kontorchef i Center for Digitalisering og Teknologi i KL, Pia Færch, siger til Folkeskolen, at kommunerne især skal have klarlagt, om skole-systemerne supporteres i tredjelande samt om der er problemer i forhold til videregivelse af data.

Annonce

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job