Danske Chromebook-kommuner går til Google i samlet flok i kølvandet på Helsingør-sagen

De 47 danske kommuner, der anvender Chromebook-computere i undervisningen, vil i samlet flok henvende sig til Google. KL vil have klare linier.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De 47 danske kommuner, der i dag anvender Chomebook-computere i undervisningen på deres folkeskoler, vil i samlet flok henvende sig til Google.

Det sker i kølvandet på Helsingør-sagen, hvor Datatilsynet med henvisning til GDPR i sommer forbød Helsingør Kommune at anvende Chromebook-computere i undervisgningen, efter, at kommunen var blevet anmeldt af en utilfreds far til en skoleelev.

Bladet Folkeskolen fortæller, at beslutningen om i samlet flok at henvende sig til Google blev truffet på et stormøde, som KL, skolerne og Datatilsynet afviklede fredag.

Mange af kommunerne sidder nemlig med samme problemer, som Helsingør Kommune sidder med.

Og derfor har de brug for at få klarhed og klare retningslinier om, hvad de må og ikke må, og hvad der skal til for at leve op til reglerne.

Datatilsynet har tidligere rådet alle kommuner til at følge nøje med i Helsingør-sagen og med udgangspunkt i den nøje gennemgå deres egne risikoanalyser sammen med deres leverandører.

Kontorchef i Center for Digitalisering og Teknologi i KL, Pia Færch, siger til Folkeskolen, at kommunerne især skal have klarlagt, om skole-systemerne supporteres i tredjelande samt om der er problemer i forhold til videregivelse af data.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Digital suverænitet kræver mere end strategier

    Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect