Danske Chromebook-kommuner går til Google i samlet flok i kølvandet på Helsingør-sagen

De 47 danske kommuner, der anvender Chromebook-computere i undervisningen, vil i samlet flok henvende sig til Google. KL vil have klare linier.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

De 47 danske kommuner, der i dag anvender Chomebook-computere i undervisningen på deres folkeskoler, vil i samlet flok henvende sig til Google.

Det sker i kølvandet på Helsingør-sagen, hvor Datatilsynet med henvisning til GDPR i sommer forbød Helsingør Kommune at anvende Chromebook-computere i undervisgningen, efter, at kommunen var blevet anmeldt af en utilfreds far til en skoleelev.

Bladet Folkeskolen fortæller, at beslutningen om i samlet flok at henvende sig til Google blev truffet på et stormøde, som KL, skolerne og Datatilsynet afviklede fredag.

Mange af kommunerne sidder nemlig med samme problemer, som Helsingør Kommune sidder med.

Og derfor har de brug for at få klarhed og klare retningslinier om, hvad de må og ikke må, og hvad der skal til for at leve op til reglerne.

Datatilsynet har tidligere rådet alle kommuner til at følge nøje med i Helsingør-sagen og med udgangspunkt i den nøje gennemgå deres egne risikoanalyser sammen med deres leverandører.

Kontorchef i Center for Digitalisering og Teknologi i KL, Pia Færch, siger til Folkeskolen, at kommunerne især skal have klarlagt, om skole-systemerne supporteres i tredjelande samt om der er problemer i forhold til videregivelse af data.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S