7-Eleven har i nattens løb genåbnet fem danske butikker efter stort hacker-angreb: 170 butikker stadig lukket

7-Eleven har i nattens løb åbnet fem af sine 175 butikker i Danmark, efter selskabet mandag akut lukkede alle butikker efter hackerangreb.

Artikel top billede

7-Eleven er fortsat hårdt ramt af det hackerangreb, som mandag fik selskabet til akut at lukke ned for samtlige sine 175 butikker i Danmark.

Det skete på grund af et hackerangreb, som ramte selskabets systemer.

Selskabet meddeler, at det i nattens løb har været i stand til at få ganske få butikker så meget på benene igen, at de nu er åbne.

Det drejer sig om fem butikker, der alle ligger i det storkøbenhavnske område. Disse butikker er dog alene åbne for betaling med MobilePay og kontanter, meddeler selskabet.

Det betyder, at man ikke kan betale med kort.

Vi ved endnu ikke, hvad der præcist er sket og hvilke systemer, som hackerangrebet har ramt, da 7-Eleven endnu ikke er vendt tilbage på Computerworlds henvendelser.

Men meldingen om, at betalings-automaterne ikke kan anvendes, sender et signal om, at det kan være her, at problemet ligger.

7-Eleven meldte mandag da også ud, at hackerangrebet betød, at butikkernes kasser ikke kunne anvendes, og at de i øvrigt ikke kunne modtage betaling.

Foruden de fem nu åbnede butikker, er resten af 7-Elevens butikker i Danmark - altså omkring 170 stykker - fortsat lukkede.

“Vi forventer at åbne flere i løbet af dagen [i dag tirsdag, red],” meddeler 7-Eleven.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

IT-Forsyningen I/S

It-specialist til serverteam

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS