7-Eleven har i nattens løb genåbnet fem danske butikker efter stort hacker-angreb: 170 butikker stadig lukket

7-Eleven har i nattens løb åbnet fem af sine 175 butikker i Danmark, efter selskabet mandag akut lukkede alle butikker efter hackerangreb.

Artikel top billede

7-Eleven er fortsat hårdt ramt af det hackerangreb, som mandag fik selskabet til akut at lukke ned for samtlige sine 175 butikker i Danmark.

Det skete på grund af et hackerangreb, som ramte selskabets systemer.

Selskabet meddeler, at det i nattens løb har været i stand til at få ganske få butikker så meget på benene igen, at de nu er åbne.

Det drejer sig om fem butikker, der alle ligger i det storkøbenhavnske område. Disse butikker er dog alene åbne for betaling med MobilePay og kontanter, meddeler selskabet.

Det betyder, at man ikke kan betale med kort.

Vi ved endnu ikke, hvad der præcist er sket og hvilke systemer, som hackerangrebet har ramt, da 7-Eleven endnu ikke er vendt tilbage på Computerworlds henvendelser.

Men meldingen om, at betalings-automaterne ikke kan anvendes, sender et signal om, at det kan være her, at problemet ligger.

7-Eleven meldte mandag da også ud, at hackerangrebet betød, at butikkernes kasser ikke kunne anvendes, og at de i øvrigt ikke kunne modtage betaling.

Foruden de fem nu åbnede butikker, er resten af 7-Elevens butikker i Danmark - altså omkring 170 stykker - fortsat lukkede.

“Vi forventer at åbne flere i løbet af dagen [i dag tirsdag, red],” meddeler 7-Eleven.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulenter til IT-kontraktstyring og IT-udbud til gennemgførelse af IT-anskaffelser i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune