7-Eleven har i nattens løb genåbnet fem danske butikker efter stort hacker-angreb: 170 butikker stadig lukket

7-Eleven har i nattens løb åbnet fem af sine 175 butikker i Danmark, efter selskabet mandag akut lukkede alle butikker efter hackerangreb.

Artikel top billede

7-Eleven er fortsat hårdt ramt af det hackerangreb, som mandag fik selskabet til akut at lukke ned for samtlige sine 175 butikker i Danmark.

Det skete på grund af et hackerangreb, som ramte selskabets systemer.

Selskabet meddeler, at det i nattens løb har været i stand til at få ganske få butikker så meget på benene igen, at de nu er åbne.

Det drejer sig om fem butikker, der alle ligger i det storkøbenhavnske område. Disse butikker er dog alene åbne for betaling med MobilePay og kontanter, meddeler selskabet.

Det betyder, at man ikke kan betale med kort.

Vi ved endnu ikke, hvad der præcist er sket og hvilke systemer, som hackerangrebet har ramt, da 7-Eleven endnu ikke er vendt tilbage på Computerworlds henvendelser.

Men meldingen om, at betalings-automaterne ikke kan anvendes, sender et signal om, at det kan være her, at problemet ligger.

7-Eleven meldte mandag da også ud, at hackerangrebet betød, at butikkernes kasser ikke kunne anvendes, og at de i øvrigt ikke kunne modtage betaling.

Foruden de fem nu åbnede butikker, er resten af 7-Elevens butikker i Danmark - altså omkring 170 stykker - fortsat lukkede.

“Vi forventer at åbne flere i løbet af dagen [i dag tirsdag, red],” meddeler 7-Eleven.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Tekniske analytikere med forståelse for netværk

    Københavnsområdet

    Køge Kommune

    Specialist i Informationssikkerhed

    Region Sjælland

    Banedanmark

    Cyber Risk Analyst

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos