7-Eleven har i nattens løb genåbnet fem danske butikker efter stort hacker-angreb: 170 butikker stadig lukket

7-Eleven har i nattens løb åbnet fem af sine 175 butikker i Danmark, efter selskabet mandag akut lukkede alle butikker efter hackerangreb.

Artikel top billede

7-Eleven er fortsat hårdt ramt af det hackerangreb, som mandag fik selskabet til akut at lukke ned for samtlige sine 175 butikker i Danmark.

Det skete på grund af et hackerangreb, som ramte selskabets systemer.

Selskabet meddeler, at det i nattens løb har været i stand til at få ganske få butikker så meget på benene igen, at de nu er åbne.

Det drejer sig om fem butikker, der alle ligger i det storkøbenhavnske område. Disse butikker er dog alene åbne for betaling med MobilePay og kontanter, meddeler selskabet.

Det betyder, at man ikke kan betale med kort.

Vi ved endnu ikke, hvad der præcist er sket og hvilke systemer, som hackerangrebet har ramt, da 7-Eleven endnu ikke er vendt tilbage på Computerworlds henvendelser.

Men meldingen om, at betalings-automaterne ikke kan anvendes, sender et signal om, at det kan være her, at problemet ligger.

7-Eleven meldte mandag da også ud, at hackerangrebet betød, at butikkernes kasser ikke kunne anvendes, og at de i øvrigt ikke kunne modtage betaling.

Foruden de fem nu åbnede butikker, er resten af 7-Elevens butikker i Danmark - altså omkring 170 stykker - fortsat lukkede.

“Vi forventer at åbne flere i løbet af dagen [i dag tirsdag, red],” meddeler 7-Eleven.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Statens IT

    ISO Informationssikkerhedskonsulenter

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Head of Business Enablement

    Midtjylland

    AL Sydbank

    Automation Developer - Digital & Processes

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S