7-Eleven ramt af kæmpe it-nedbrud – muligt hackerangreb holder alle danske butikker lukket

Nærbutikskæden 7-Eleven er ramt af et stort nedbrud, og kæden mistænker et hackerangreb. Alle butikker i landet er lege nu lukket.

Artikel top billede

Foto: 7-Elevens nyåbnede selvbetjeningsbutik i Københavns Lufthavn (Foto: Lars Jacobsen)

Kæden 7-Eleven, som er kendt for at være at finde ved blandt andet togstationer, tankstationer og gadehjørner rundt i landets byer er lagt ned af et digitalt nedbrud.

Derfor er alle kædens butikker lige nu lukket, da personalet ikke kan benytte kasseapparaterne og generelt ikke kan modtage betaling.

Det oplyser 7-Eleven DK i et opslag på Facebook.

"Vi har desværre mistanke om, at vi er blevet udsat for et hackerangreb i dag mandag 8. august 2022," skriver 7-Eleven DK i opslaget som fortsætter:

"Det betyder, at vi ikke kan benytte kasser og/eller modtage betaling. Vi holder derfor butikkerne lukket, indtil vi kender omfanget."

Kæden oplyser til BT, at man håber på, snart at kunne åbne igen.

"Vi håber naturligvis, at vi snart kan åbne butikkerne igen," skriver butikskæden i et svar til mediet.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra 7-Eleven, men selskabets presseafdeling henviser blot til udmeldingerne på Facebook.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job