7-Eleven ramt af kæmpe it-nedbrud – muligt hackerangreb holder alle danske butikker lukket

Nærbutikskæden 7-Eleven er ramt af et stort nedbrud, og kæden mistænker et hackerangreb. Alle butikker i landet er lege nu lukket.

Artikel top billede

Foto: 7-Elevens nyåbnede selvbetjeningsbutik i Københavns Lufthavn (Foto: Lars Jacobsen)

Kæden 7-Eleven, som er kendt for at være at finde ved blandt andet togstationer, tankstationer og gadehjørner rundt i landets byer er lagt ned af et digitalt nedbrud.

Derfor er alle kædens butikker lige nu lukket, da personalet ikke kan benytte kasseapparaterne og generelt ikke kan modtage betaling.

Det oplyser 7-Eleven DK i et opslag på Facebook.

"Vi har desværre mistanke om, at vi er blevet udsat for et hackerangreb i dag mandag 8. august 2022," skriver 7-Eleven DK i opslaget som fortsætter:

"Det betyder, at vi ikke kan benytte kasser og/eller modtage betaling. Vi holder derfor butikkerne lukket, indtil vi kender omfanget."

Kæden oplyser til BT, at man håber på, snart at kunne åbne igen.

"Vi håber naturligvis, at vi snart kan åbne butikkerne igen," skriver butikskæden i et svar til mediet.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra 7-Eleven, men selskabets presseafdeling henviser blot til udmeldingerne på Facebook.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Sales Coordinator

Københavnsområdet

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Chef Enterprise Arkitekt i PET - Form PET's Digitale Fremtid

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS