7-Eleven ramt af kæmpe it-nedbrud – muligt hackerangreb holder alle danske butikker lukket

Nærbutikskæden 7-Eleven er ramt af et stort nedbrud, og kæden mistænker et hackerangreb. Alle butikker i landet er lege nu lukket.

Artikel top billede

Foto: 7-Elevens nyåbnede selvbetjeningsbutik i Københavns Lufthavn (Foto: Lars Jacobsen)

Kæden 7-Eleven, som er kendt for at være at finde ved blandt andet togstationer, tankstationer og gadehjørner rundt i landets byer er lagt ned af et digitalt nedbrud.

Derfor er alle kædens butikker lige nu lukket, da personalet ikke kan benytte kasseapparaterne og generelt ikke kan modtage betaling.

Det oplyser 7-Eleven DK i et opslag på Facebook.

"Vi har desværre mistanke om, at vi er blevet udsat for et hackerangreb i dag mandag 8. august 2022," skriver 7-Eleven DK i opslaget som fortsætter:

"Det betyder, at vi ikke kan benytte kasser og/eller modtage betaling. Vi holder derfor butikkerne lukket, indtil vi kender omfanget."

Kæden oplyser til BT, at man håber på, snart at kunne åbne igen.

"Vi håber naturligvis, at vi snart kan åbne butikkerne igen," skriver butikskæden i et svar til mediet.

Computerworld har forsøgt at få en kommentar fra 7-Eleven, men selskabets presseafdeling henviser blot til udmeldingerne på Facebook.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S