Microsofts OneDrive får ny app i anledning af sin 15-års fødselsdag

OneDrive får sig en ny web-app i anledning af programmets 15-års jubilæum.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsofts filhostingtjeneste OneDrive fyldte tirsdag 15 år, og i den anledning har Microsoft annonceret et nyt design af programmets webapplikation.

"Vi har redesignet OneDrive Home-oplevelsen for at hjælpe dig med nemt at genoptage dit arbejde og indhente det, du gik glip af, mens du var væk," skriver Seth Patton, der er General Manager for Microsoft 365 i et blogindlæg og forsætter:

"Snart vil OneDrive vise dine mest relevante filer og vise dine seneste filer sammen med eventuelle aktivitetsopdateringer, så du kan se alt på et øjeblik og hurtigt prioritere, hvor du skal begynde at arbejde."

Microsoft tilføjer knapper øverst på i applikationen med ’seneste filer’ og bedre sortering af dokumenter efter filtype, og der er også en aktivitetskolonne til højre for at se opdateringer om seneste dokumenter, inklusive kommentarer og omtaler med @.

Der er også et ’til dig’-feed, der viser de mest relevante dokumenter for dig.

OneDrive blev lanceret som Windows Live Folders tilbage i 2007 og har siden udviklet sig.

"Vi er stolte af, hvordan vores tilbud fortsætter med at udvikle sig – OneDrive har udviklet sig til kernesystemet til at drive alle filoplevelser på tværs af Microsoft 365," skriver Seth Patton.

Annonce

Everllence

Software Developer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior QA Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S