Microsofts OneDrive får ny app i anledning af sin 15-års fødselsdag

OneDrive får sig en ny web-app i anledning af programmets 15-års jubilæum.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsofts filhostingtjeneste OneDrive fyldte tirsdag 15 år, og i den anledning har Microsoft annonceret et nyt design af programmets webapplikation.

"Vi har redesignet OneDrive Home-oplevelsen for at hjælpe dig med nemt at genoptage dit arbejde og indhente det, du gik glip af, mens du var væk," skriver Seth Patton, der er General Manager for Microsoft 365 i et blogindlæg og forsætter:

"Snart vil OneDrive vise dine mest relevante filer og vise dine seneste filer sammen med eventuelle aktivitetsopdateringer, så du kan se alt på et øjeblik og hurtigt prioritere, hvor du skal begynde at arbejde."

Microsoft tilføjer knapper øverst på i applikationen med ’seneste filer’ og bedre sortering af dokumenter efter filtype, og der er også en aktivitetskolonne til højre for at se opdateringer om seneste dokumenter, inklusive kommentarer og omtaler med @.

Der er også et ’til dig’-feed, der viser de mest relevante dokumenter for dig.

OneDrive blev lanceret som Windows Live Folders tilbage i 2007 og har siden udviklet sig.

"Vi er stolte af, hvordan vores tilbud fortsætter med at udvikle sig – OneDrive har udviklet sig til kernesystemet til at drive alle filoplevelser på tværs af Microsoft 365," skriver Seth Patton.

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse