Microsofts OneDrive får ny app i anledning af sin 15-års fødselsdag

OneDrive får sig en ny web-app i anledning af programmets 15-års jubilæum.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Microsofts filhostingtjeneste OneDrive fyldte tirsdag 15 år, og i den anledning har Microsoft annonceret et nyt design af programmets webapplikation.

"Vi har redesignet OneDrive Home-oplevelsen for at hjælpe dig med nemt at genoptage dit arbejde og indhente det, du gik glip af, mens du var væk," skriver Seth Patton, der er General Manager for Microsoft 365 i et blogindlæg og forsætter:

"Snart vil OneDrive vise dine mest relevante filer og vise dine seneste filer sammen med eventuelle aktivitetsopdateringer, så du kan se alt på et øjeblik og hurtigt prioritere, hvor du skal begynde at arbejde."

Microsoft tilføjer knapper øverst på i applikationen med ’seneste filer’ og bedre sortering af dokumenter efter filtype, og der er også en aktivitetskolonne til højre for at se opdateringer om seneste dokumenter, inklusive kommentarer og omtaler med @.

Der er også et ’til dig’-feed, der viser de mest relevante dokumenter for dig.

OneDrive blev lanceret som Windows Live Folders tilbage i 2007 og har siden udviklet sig.

"Vi er stolte af, hvordan vores tilbud fortsætter med at udvikle sig – OneDrive har udviklet sig til kernesystemet til at drive alle filoplevelser på tværs af Microsoft 365," skriver Seth Patton.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg