Region Syddanmark ramt af stort it-nedbrud: Indfører nød-procedurer på alle hospitaler

Hospitalerne i Region Syddanmark aflyser operationer og sætter nødprocedurer igang på grund af stort it-nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Steffen Villadsen)

Region Syddanmark er ramt af et stort it-nedbrud, som har ramt en række af de centrale it-systemer på regionens sygehuse.

Regionen meddeler via Facebook, at ‘it-systemerne på tværs af regionen er nede.’

Fyens Stiftstidende skriver, at hospitalerne har sat nødprocedurer i gang på it-området.

Det betyder blandt andet, at hospitalerne har igangsat procedurer, der gør, at de kan arbejde uden om de ramte it-systemer.

Lægelig direktør på OUH, Bjarne Dahler-Eriksen, siger til avisen, at blandt andet de elektroniske patientjournaler er ramt. Det samme gælder røntgensystemet og en række andre systemer.

Region Syddanmark anvenderEPJ-systemet EPJSyd, som er udviklet af Systematic.

Regionen skriver på Facebook, at en række operationer og behandlinger, der var skemalagt til i dag torsdag, er blevet aflyst.

“Behandlingerne vil blive genoptaget, når it-problemerne er løst,” meddeler regionen.

Region Syddanmark er netop blevet færdig med at udrulle EPJSyd til hele regionen.

24.000 brugere

Systemet anvendes af omkring 24.000 læger, sygeplejersker, sekretærer og andre medarbejdere med OUH som ansvarlig driftsoperatør.

Det var oprindeligt planen, at EPJ-systemet skulle være færdig-udrullet på regionens sygehuse inden sommeren 2021.

Men siden blev planen for færdig-implementeringen rykket til i foråret 2022.

Region Syddanmark opgjorde selv forsinkelsen til “11,5 måned.”

Forsinkelsen kom ifølge Region Syddanmarks egne beregninger til at koste op mod 55 millioner kroner, som kommer oveni EPJ-systemets oprindelige budget på 253 millioner kroner.

Opdateret klokken 15:00: Region Syddanmark meddeler, at alle systemer igen er i drift og at operationer og behandlinger genoptages.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job