Region Syddanmark ramt af stort it-nedbrud: Indfører nød-procedurer på alle hospitaler

Hospitalerne i Region Syddanmark aflyser operationer og sætter nødprocedurer igang på grund af stort it-nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Steffen Villadsen)

Region Syddanmark er ramt af et stort it-nedbrud, som har ramt en række af de centrale it-systemer på regionens sygehuse.

Regionen meddeler via Facebook, at ‘it-systemerne på tværs af regionen er nede.’

Fyens Stiftstidende skriver, at hospitalerne har sat nødprocedurer i gang på it-området.

Det betyder blandt andet, at hospitalerne har igangsat procedurer, der gør, at de kan arbejde uden om de ramte it-systemer.

Lægelig direktør på OUH, Bjarne Dahler-Eriksen, siger til avisen, at blandt andet de elektroniske patientjournaler er ramt. Det samme gælder røntgensystemet og en række andre systemer.

Region Syddanmark anvenderEPJ-systemet EPJSyd, som er udviklet af Systematic.

Regionen skriver på Facebook, at en række operationer og behandlinger, der var skemalagt til i dag torsdag, er blevet aflyst.

“Behandlingerne vil blive genoptaget, når it-problemerne er løst,” meddeler regionen.

Region Syddanmark er netop blevet færdig med at udrulle EPJSyd til hele regionen.

24.000 brugere

Systemet anvendes af omkring 24.000 læger, sygeplejersker, sekretærer og andre medarbejdere med OUH som ansvarlig driftsoperatør.

Det var oprindeligt planen, at EPJ-systemet skulle være færdig-udrullet på regionens sygehuse inden sommeren 2021.

Men siden blev planen for færdig-implementeringen rykket til i foråret 2022.

Region Syddanmark opgjorde selv forsinkelsen til “11,5 måned.”

Forsinkelsen kom ifølge Region Syddanmarks egne beregninger til at koste op mod 55 millioner kroner, som kommer oveni EPJ-systemets oprindelige budget på 253 millioner kroner.

Opdateret klokken 15:00: Region Syddanmark meddeler, at alle systemer igen er i drift og at operationer og behandlinger genoptages.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Når angrebet slipper igennem, afgør robustheden, om driften fortsætter

    AI gør cyberangreb hurtigere og billigere. HP's sikkerhedsekspert forklarer, hvorfor fokus skal flyttes fra detektion til forebyggelse og robusthed.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job