Region Syddanmark ramt af stort it-nedbrud: Indfører nød-procedurer på alle hospitaler

Hospitalerne i Region Syddanmark aflyser operationer og sætter nødprocedurer igang på grund af stort it-nedbrud.

Artikel top billede

(Foto: Steffen Villadsen)

Region Syddanmark er ramt af et stort it-nedbrud, som har ramt en række af de centrale it-systemer på regionens sygehuse.

Regionen meddeler via Facebook, at ‘it-systemerne på tværs af regionen er nede.’

Fyens Stiftstidende skriver, at hospitalerne har sat nødprocedurer i gang på it-området.

Det betyder blandt andet, at hospitalerne har igangsat procedurer, der gør, at de kan arbejde uden om de ramte it-systemer.

Lægelig direktør på OUH, Bjarne Dahler-Eriksen, siger til avisen, at blandt andet de elektroniske patientjournaler er ramt. Det samme gælder røntgensystemet og en række andre systemer.

Region Syddanmark anvenderEPJ-systemet EPJSyd, som er udviklet af Systematic.

Regionen skriver på Facebook, at en række operationer og behandlinger, der var skemalagt til i dag torsdag, er blevet aflyst.

“Behandlingerne vil blive genoptaget, når it-problemerne er løst,” meddeler regionen.

Region Syddanmark er netop blevet færdig med at udrulle EPJSyd til hele regionen.

24.000 brugere

Systemet anvendes af omkring 24.000 læger, sygeplejersker, sekretærer og andre medarbejdere med OUH som ansvarlig driftsoperatør.

Det var oprindeligt planen, at EPJ-systemet skulle være færdig-udrullet på regionens sygehuse inden sommeren 2021.

Men siden blev planen for færdig-implementeringen rykket til i foråret 2022.

Region Syddanmark opgjorde selv forsinkelsen til “11,5 måned.”

Forsinkelsen kom ifølge Region Syddanmarks egne beregninger til at koste op mod 55 millioner kroner, som kommer oveni EPJ-systemets oprindelige budget på 253 millioner kroner.

Opdateret klokken 15:00: Region Syddanmark meddeler, at alle systemer igen er i drift og at operationer og behandlinger genoptages.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelever til Lokal IT på Antvorskov Kaserne

    Region Sjælland

    AP Pension

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland