Opsving kom for sent for distributør

Røsler Distribution fik sidste år fik et ordentligt hak i tuden på omsætningen. Nu kommer opsvinget, men direktøren havde gerne set , at det var kommet noget før og at væksten var stærkere. Alligevel vurderer han årets resultat som tilfredsstillende.

Selvom it-distributøren Røsler Distribution havde håbet på en hurtigere og stærkere fremgang, så erklærer ledelsen sig tilfreds med resultatet "set i lyset af markedsforholdene."

? Væksten er kommet om end ikke helt i det omfang, jeg havde håbet, men væksten kombineret med, at vi sidste år slap for debitorer, der lukkede uden at betale deres gæld, giver os en tilfredsstillende fremgang, siger Torben Røsler, administrerende direktør, Røsler Distribution.

Røsler distribuerer mærkevarer inden for lagrings- og kommunikationsprodukter fra HP og IBM med fokus på memory og storage samt back-up, netværk og UPS'er (Uninteruptable Power Supply).

Nummer 68 på største-listen

Røsler ligger nummer 68 på Computerworlds liste over de 300 største it-virksomheder i Danmark.

Sidste år faldt omsætningen fra 717 til 386 millioner kroner. I år oplyser selskabet slet ikke omsætningen, men kun en bruttofortjeneste, der til gengæld er gået frem.

Røsler Distribution ApSÅrsregnskab
Millioner kroner2003/042002/03
Bruttofortjeneste30,124,8
Driftsresultat12,56,8
Resultat før skat 11,78,4
Resultat8,15,7
Egenkapital13,08,0
Antal ansatte1516

? Vi har ikke nogen effekt af at oplyse omsætningen, og det gavner ikke forretningen, at konkurrenterne kan se, hvor meget vi omsætter for, siger Torben Røsler som forklaring på, at omsætningen ikke længere oplyses i regnskabet.

Skar det risikable fra

Efter det hårde sidste år skar Røsler forskellige forretninger fra, der typisk involverede stor omsætning og lille indtjening.

? Efter det dårlige år turde vi ikke holde fast i de forretninger, typisk til andre distributører, der har en høj risiko. Nu er vi stadig ikke overvældende risikovillige, men kan mærke, at der er kommet flere penge mellem hænderne på folk, så nu åbner vi igen for salg til de dele af markedet uden den store indtjening, siger Torben Røsler.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job