Nuuday sætter gang i kæmpe digital transformation til en milliard kroner

Teleselskabet Nuuday døjer med meget gamle it-systemer, som på flere måder står i vejen for selskabet. Nu udskifter Nuuday hele molevitten og flytter alle kunder over på en ny platform.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Nuuday)

Teleselskabet Nuuday vil i meget højt tempo skille sig af med en række af de ofte mere end 40 år gamle it-systemer, som selskabet har døjet med i årevis.

”Det nye it-system vil radikalt nedbringe vores omkostninger og vil radikalt forbedre vores evne til at innovere og forbedre vores produkter. Vi kan lave ændringer på få minutter, og vi kan lancere produkter på få timer eller dage. Det er en forandring, der er blevet udsat mange gange gennem årene,” siger direktør Jon James til ITWatch.

Nuuday står bag blandt andet Telmore, Eesy, Relatel samt de store TDC-brands YouSee og TDC Erhverv. Det er især de to sidstnævnte, der døjer med de gamle it-systemer.

Computerworld kunne i sommer fortælle om Nuudays nye platform, som leveres af amerikanske Netcracker, der ejes af japanske NEC, som også ejer KMD.

Det nye system bliver baseret i Microsoft Azure, og Nuuday sigter efter at flytte 80 procent af sine it-systemer over på platformen inden for de kommende år.

Nuuday fortalte i sommer til Computerworld, at selskabet vil investere en milliard kroner i den store digitale transformation

Med investeringen vil Nuuday sende sine gamle it-systemer, herunder de mainframebaserede, på pension og parallelt flytte virksomheden over på den nye platform, som Nuudays kunder skal migreres til og administreres fra.

Det skal føre til en fuld ud digital forretning med nye strømlinede digitale processer til gavn for såvel de interne medarbejdere som kunderne.

I sommer kaldte CTO Monika Gullin det for den største it-investering i Nuudays historie.

Til ITWatch siger direktør Jon James, at målet med transformationen er at blive den digitalt mest sofistikerede teleoperatør i Europa - herunder i Danmark.

Monika Gullin lå på samme linie, da hun i sommer til Computerworld fortalte, at målet med investeringen var at blive 'den førende og foretrukne digitale serviceudbyder' herhjemme.

Læses lige nu

    Annonce

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Forsvaret

    AI engineer til Forsvarets AI Center

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub