Nuuday sætter gang i kæmpe digital transformation til en milliard kroner

Teleselskabet Nuuday døjer med meget gamle it-systemer, som på flere måder står i vejen for selskabet. Nu udskifter Nuuday hele molevitten og flytter alle kunder over på en ny platform.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto / Nuuday)

Teleselskabet Nuuday vil i meget højt tempo skille sig af med en række af de ofte mere end 40 år gamle it-systemer, som selskabet har døjet med i årevis.

”Det nye it-system vil radikalt nedbringe vores omkostninger og vil radikalt forbedre vores evne til at innovere og forbedre vores produkter. Vi kan lave ændringer på få minutter, og vi kan lancere produkter på få timer eller dage. Det er en forandring, der er blevet udsat mange gange gennem årene,” siger direktør Jon James til ITWatch.

Nuuday står bag blandt andet Telmore, Eesy, Relatel samt de store TDC-brands YouSee og TDC Erhverv. Det er især de to sidstnævnte, der døjer med de gamle it-systemer.

Computerworld kunne i sommer fortælle om Nuudays nye platform, som leveres af amerikanske Netcracker, der ejes af japanske NEC, som også ejer KMD.

Det nye system bliver baseret i Microsoft Azure, og Nuuday sigter efter at flytte 80 procent af sine it-systemer over på platformen inden for de kommende år.

Nuuday fortalte i sommer til Computerworld, at selskabet vil investere en milliard kroner i den store digitale transformation

Med investeringen vil Nuuday sende sine gamle it-systemer, herunder de mainframebaserede, på pension og parallelt flytte virksomheden over på den nye platform, som Nuudays kunder skal migreres til og administreres fra.

Det skal føre til en fuld ud digital forretning med nye strømlinede digitale processer til gavn for såvel de interne medarbejdere som kunderne.

I sommer kaldte CTO Monika Gullin det for den største it-investering i Nuudays historie.

Til ITWatch siger direktør Jon James, at målet med transformationen er at blive den digitalt mest sofistikerede teleoperatør i Europa - herunder i Danmark.

Monika Gullin lå på samme linie, da hun i sommer til Computerworld fortalte, at målet med investeringen var at blive 'den førende og foretrukne digitale serviceudbyder' herhjemme.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S