Mange flere annoncer kan være på vej i Apples løsninger til iPhone og iPad

Apple ser store kommercielle muligheder i at vise mange flere annoncer på din iPhone og iPad.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Er du en af de mange, der anvender iPhone eller iPad fra Apple, kan det meget vel være, at du skal gøre dig klar til at se mange flere annoncer.

Apple pønser nemlig på at åbne for visning af mange flere annoncer på iPhone og iPad, end det er tilfældet i dag, skriver Bloomberg.

I dag er Apples annonce-forretning relativt begrænset og består af visning af display-annoncer og reklamer i Apple Store samt i Apples nyheds- og aktie-apps.

Apple omsætter i dag for omkring fire milliarder dollar på annoncer. Og det er selskabets plan, at dette tal skal fordobles inden for de kommende år.

Det vil betyde, at der kan være meget mere på vej, skriver Bloomberg.

Mediet peger på, at der kan komme mange flere annoncer på fanebladene i Apple App Store.

Desuden kan der være både flere annoncer samt flere betalte søgeresultater på vej i Apples Maps samt i Apple Books, Apple Podcast og andre løsninger.

Ifølge Bloomberg har Apple allerede internt testet en løsning med betalte annoncer i Apple Maps, hvor restauranter eksempelvis vil kunne betale for at få en god placering, hvis en bruger søger efter eksempelvis ‘sushi’ i et område.

Samme model vil Apple anvende i Apple Books og Apple Podcast, mener Bloomberg, hvor forlag vil kunne betale for at blive bedre placeret, når brugerne søger efter bestemt indhold, ligesom de vil kunne få placeret annoncer mellem søgeresultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos