Mange flere annoncer kan være på vej i Apples løsninger til iPhone og iPad

Apple ser store kommercielle muligheder i at vise mange flere annoncer på din iPhone og iPad.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Er du en af de mange, der anvender iPhone eller iPad fra Apple, kan det meget vel være, at du skal gøre dig klar til at se mange flere annoncer.

Apple pønser nemlig på at åbne for visning af mange flere annoncer på iPhone og iPad, end det er tilfældet i dag, skriver Bloomberg.

I dag er Apples annonce-forretning relativt begrænset og består af visning af display-annoncer og reklamer i Apple Store samt i Apples nyheds- og aktie-apps.

Apple omsætter i dag for omkring fire milliarder dollar på annoncer. Og det er selskabets plan, at dette tal skal fordobles inden for de kommende år.

Det vil betyde, at der kan være meget mere på vej, skriver Bloomberg.

Mediet peger på, at der kan komme mange flere annoncer på fanebladene i Apple App Store.

Desuden kan der være både flere annoncer samt flere betalte søgeresultater på vej i Apples Maps samt i Apple Books, Apple Podcast og andre løsninger.

Ifølge Bloomberg har Apple allerede internt testet en løsning med betalte annoncer i Apple Maps, hvor restauranter eksempelvis vil kunne betale for at få en god placering, hvis en bruger søger efter eksempelvis ‘sushi’ i et område.

Samme model vil Apple anvende i Apple Books og Apple Podcast, mener Bloomberg, hvor forlag vil kunne betale for at blive bedre placeret, når brugerne søger efter bestemt indhold, ligesom de vil kunne få placeret annoncer mellem søgeresultaterne.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect