Apple fyrer masser af sine rekrutteringsfolk: Vil drosle ned for nyansættelser - venter 'downturn'

Apple opsiger et stort antal af sine rekrutteringsfolk, som ellers har haft nok at gøre med at hyre folk i store stimer. Nu vil selskabet drosle ned for nyansættelser. Apple venter 'downturn' forude.

Artikel top billede

Apple har i de seneste mange år haft så travlt med at ansætte nye folk og vokse, at selskabet har beskæftiget et stort antal rekrutterings-folk, hvis opgave har været at finde, hyre og onboarde nye medarbejdere til selskabet.

Apple fyrer nu omkring 100 af disse rekrutterings-folk, som har været ansat på faste freelance-kontrakter.

Det sker ifølge Bloomberg, fordi Apple vil drosle ned for nyansættelser i den kommende tid.

Det er tale om et sjældent set træk for verdens mest værdifulde selskab, der ellers i mange år har haft travlt med at indlemme og optage nye medarbejdere i store stimer for at følge med udviklingen.

Ifølge Bloomberg understreger opsigelsen af de mange rekrutterings-folk, at der er en ‘slowdown’ på vej for Apple.

De opsagte rekrutterings-folk har da også fået at vide, at nedskæringerne finder sted på grund af ændringer i Apples behov for forretningen.

Apple begyndte for en måneds tid siden at drosle ned for nyansættelser.

Topchef Tim Cook har da også meddelt, at Apple i den kommende tid vil være mere overvejet og opmærksom, når det gælder omkostninger - men uden at det skal gå ud over selskabets investeringer i fremtiden.

“Vi tror på at investere under ‘downturn.’ Så vi vil fortsætte med at nye og investere i bestemte områder, men vi vil også være mere bevidste om det i erkendelse af realiteterne,” sagde Tim Cook ifølge Bloomberg.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S