Refurbish-specialisten Tier1Asset køber op i Aalborg som led i 'aggressiv vækststrategi'

Refurbish-specialisten Tier1Asset overtager aalborgensiske Ping IT, som er specialiseret i genbrug af servere og storage-udstyr. Det sker som led i selskabet ‘aggressive væksstrategi.’

Artikel top billede

(Foto: Michael AltschulVisuelmedie)

Den nordsjællandske refurbish-specialist Tier1Asset overtager Aalborg-selskabet Ping IT og udvider dermed sin samlede medarbejderstab med 20 procent med et pennestrøg.

Med i købet følger nemlig 25 medarbejdere, som nu bliver kolleger med de 125 ansatte, som i forvejen er beskæftiget af Tier1Asset.

De to selskaber er begge specialister i genbrug af it-udstyr - men på hvert deres område.

Tier1Asset fokuserer nemlig på genbrug og refurbishment af pc’er og notebook-computere, mens Ping IT er specialiseret i genbrug af servere og storage-udstyr.

Tier1Asset meddeler, at selskabet årligt klargør omkring en kvart million pc’er og notebooks til videresalg.

'Betydelig økonomisk muskel'

Tier1Assets direktør og ejer, Peter William Hemicke, meddeler, at selskabet efterhånden har oparbejdet det, som han kalder for en ‘betydelig økonomisk muskel.’

De opsparede midler skal nu investeres i opkøb, hvoraf Ping IT altså er det første emne.

”Vi har lagt en aggressiv vækststrategi. og opkøbet af Ping IT er det første resultat af denne strategi, og vi håber, at flere opkøb følger, for vi ser et betydeligt vækstpotentiale,” meddeler han.

Tier1Asset landede i seneste regnskabsår en bruttofortjeneste på 54,3 millioner kroner.

Selskabets driftsresultat voksede her med næsten 170 procent fra 7,5 millioner kroner til 20,1 millioner kroner, mens bundlinien steg fra 4,9 millioner kroner til 15,1 millioner kroner.

I seneste regnskab meldte Tier1Asset om en egenkapital på 35,4 millioner kroner.

Hertil kommer en egenkapital på 55,8 millioner i Tier1Assets moderselskab, Peti Invest, som i seneste regnskabsår landede et overskud på 44 millioner kroner - omkring 10 gange mere end året før.

Ping IT’s stiftere og ejere, Jesper Villadsen og Morten Rasmussen, fortsætter i selskabet under den nye ejer og geninvesterer en væsentlig del af pengene i Tier1Asset, hvor de indtræder som medejere.
“. Når vi lader os opkøbe er det fordi, vi gerne vil være en del af et større setup for at kunne vokse hurtigere. Her er Tier1 Asset en drømmepartner for os,” meddeler Jesper Villadsen fra Ping IT.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job