Refurbish-specialisten Tier1Asset køber op i Aalborg som led i 'aggressiv vækststrategi'

Refurbish-specialisten Tier1Asset overtager aalborgensiske Ping IT, som er specialiseret i genbrug af servere og storage-udstyr. Det sker som led i selskabet ‘aggressive væksstrategi.’

Artikel top billede

(Foto: Michael AltschulVisuelmedie)

Den nordsjællandske refurbish-specialist Tier1Asset overtager Aalborg-selskabet Ping IT og udvider dermed sin samlede medarbejderstab med 20 procent med et pennestrøg.

Med i købet følger nemlig 25 medarbejdere, som nu bliver kolleger med de 125 ansatte, som i forvejen er beskæftiget af Tier1Asset.

De to selskaber er begge specialister i genbrug af it-udstyr - men på hvert deres område.

Tier1Asset fokuserer nemlig på genbrug og refurbishment af pc’er og notebook-computere, mens Ping IT er specialiseret i genbrug af servere og storage-udstyr.

Tier1Asset meddeler, at selskabet årligt klargør omkring en kvart million pc’er og notebooks til videresalg.

'Betydelig økonomisk muskel'

Tier1Assets direktør og ejer, Peter William Hemicke, meddeler, at selskabet efterhånden har oparbejdet det, som han kalder for en ‘betydelig økonomisk muskel.’

De opsparede midler skal nu investeres i opkøb, hvoraf Ping IT altså er det første emne.

”Vi har lagt en aggressiv vækststrategi. og opkøbet af Ping IT er det første resultat af denne strategi, og vi håber, at flere opkøb følger, for vi ser et betydeligt vækstpotentiale,” meddeler han.

Tier1Asset landede i seneste regnskabsår en bruttofortjeneste på 54,3 millioner kroner.

Selskabets driftsresultat voksede her med næsten 170 procent fra 7,5 millioner kroner til 20,1 millioner kroner, mens bundlinien steg fra 4,9 millioner kroner til 15,1 millioner kroner.

I seneste regnskab meldte Tier1Asset om en egenkapital på 35,4 millioner kroner.

Hertil kommer en egenkapital på 55,8 millioner i Tier1Assets moderselskab, Peti Invest, som i seneste regnskabsår landede et overskud på 44 millioner kroner - omkring 10 gange mere end året før.

Ping IT’s stiftere og ejere, Jesper Villadsen og Morten Rasmussen, fortsætter i selskabet under den nye ejer og geninvesterer en væsentlig del af pengene i Tier1Asset, hvor de indtræder som medejere.
“. Når vi lader os opkøbe er det fordi, vi gerne vil være en del af et større setup for at kunne vokse hurtigere. Her er Tier1 Asset en drømmepartner for os,” meddeler Jesper Villadsen fra Ping IT.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect