Refurbish-specialisten Tier1Asset køber op i Aalborg som led i 'aggressiv vækststrategi'

Refurbish-specialisten Tier1Asset overtager aalborgensiske Ping IT, som er specialiseret i genbrug af servere og storage-udstyr. Det sker som led i selskabet ‘aggressive væksstrategi.’

Artikel top billede

(Foto: Michael AltschulVisuelmedie)

Den nordsjællandske refurbish-specialist Tier1Asset overtager Aalborg-selskabet Ping IT og udvider dermed sin samlede medarbejderstab med 20 procent med et pennestrøg.

Med i købet følger nemlig 25 medarbejdere, som nu bliver kolleger med de 125 ansatte, som i forvejen er beskæftiget af Tier1Asset.

De to selskaber er begge specialister i genbrug af it-udstyr - men på hvert deres område.

Tier1Asset fokuserer nemlig på genbrug og refurbishment af pc’er og notebook-computere, mens Ping IT er specialiseret i genbrug af servere og storage-udstyr.

Tier1Asset meddeler, at selskabet årligt klargør omkring en kvart million pc’er og notebooks til videresalg.

'Betydelig økonomisk muskel'

Tier1Assets direktør og ejer, Peter William Hemicke, meddeler, at selskabet efterhånden har oparbejdet det, som han kalder for en ‘betydelig økonomisk muskel.’

De opsparede midler skal nu investeres i opkøb, hvoraf Ping IT altså er det første emne.

”Vi har lagt en aggressiv vækststrategi. og opkøbet af Ping IT er det første resultat af denne strategi, og vi håber, at flere opkøb følger, for vi ser et betydeligt vækstpotentiale,” meddeler han.

Tier1Asset landede i seneste regnskabsår en bruttofortjeneste på 54,3 millioner kroner.

Selskabets driftsresultat voksede her med næsten 170 procent fra 7,5 millioner kroner til 20,1 millioner kroner, mens bundlinien steg fra 4,9 millioner kroner til 15,1 millioner kroner.

I seneste regnskab meldte Tier1Asset om en egenkapital på 35,4 millioner kroner.

Hertil kommer en egenkapital på 55,8 millioner i Tier1Assets moderselskab, Peti Invest, som i seneste regnskabsår landede et overskud på 44 millioner kroner - omkring 10 gange mere end året før.

Ping IT’s stiftere og ejere, Jesper Villadsen og Morten Rasmussen, fortsætter i selskabet under den nye ejer og geninvesterer en væsentlig del af pengene i Tier1Asset, hvor de indtræder som medejere.
“. Når vi lader os opkøbe er det fordi, vi gerne vil være en del af et større setup for at kunne vokse hurtigere. Her er Tier1 Asset en drømmepartner for os,” meddeler Jesper Villadsen fra Ping IT.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

    IT-teknisk profil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)