Bog: Moderne digitale løsarbejdere – fra kaos til ordnede forhold

Nyudgivelsen ”Digitale arbejdsmarkeder – Fra jobs til opgaver” kortlægger udviklingen af digitale platforme til formidling af gigs og småopgaver i Danmark og analyserer, hvordan aktørerne i platformsøkonomien håndterer at gå fra jobøkonomi til opgaveøkonomi.

Artikel top billede

Når vi bestiller fastfood, rengøring eller varer på en webshop, fungerer digitale services ofte som mellemmænd, når hele eller dele af opgaven skal uddelegeres til eksterne personer. Hvad enten de så betegnes som freelancere, selvstændige eller som noget helt tredje.

Det behandler den nye bog Digitale arbejdsmarkeder – Fra jobs til opgaver af Anna Ilsøe og Trine Pernille Larsen. Forfatterne er begge lektorer på Københavns Universitet og beskæftiger sig med blandt andet digitalisering og arbejdsmarkedsforhold.

Men bogen ser også på, hvordan det påvirker virksomheder, når de anvender digitale services til for eksempel at løse småopgaver eller fylde et hul i administrationens og supportafdelingens vagtplan.

Eller når man skal have et hurtigt bud på et logo eller en prototype på en app uden selv at have mandskab til opgaverne.

De digitale platforme giver hurtig og målrettet adgang til præcis de hænder og kompetencer, der er behov for. Sædvanligvis uden bøvl med ansættelseskontrakter, overenskomster, pension, feriepenge, barsel, arbejdstidsregler og den slags.

Men de rummer – af præcis samme årsag – også en række faldgruber og gråzoner, som både platforme, løsarbejdere og undertiden også arbejdsgivere skal kende til og navigere i. Hvilket blandede erfaringer fra platforme som Uber og Wolt demonstrerer.

Digitale arbejdsmarkeder – Fra jobs til opgaver kortlægger udviklingen af platformene i Danmark, herunder typer, omfang og deltagere. Den analyserer også, hvordan aktørerne håndterer at gå fra jobøkonomi til opgaveøkonomi og identificerer to hovedveje i den danske platformsøkonomi, når det handler om udviklingen af ordnede forhold.

Se mere om bogen og læs første kapitel her.

Titel: Digitale arbejdsmarkeder – Fra jobs til opgaver

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

Københavnsområdet

Lægemiddelstyrelsen

Løsningsarkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job