Bog: Moderne digitale løsarbejdere – fra kaos til ordnede forhold

Nyudgivelsen ”Digitale arbejdsmarkeder – Fra jobs til opgaver” kortlægger udviklingen af digitale platforme til formidling af gigs og småopgaver i Danmark og analyserer, hvordan aktørerne i platformsøkonomien håndterer at gå fra jobøkonomi til opgaveøkonomi.

Artikel top billede

Når vi bestiller fastfood, rengøring eller varer på en webshop, fungerer digitale services ofte som mellemmænd, når hele eller dele af opgaven skal uddelegeres til eksterne personer. Hvad enten de så betegnes som freelancere, selvstændige eller som noget helt tredje.

Det behandler den nye bog Digitale arbejdsmarkeder – Fra jobs til opgaver af Anna Ilsøe og Trine Pernille Larsen. Forfatterne er begge lektorer på Københavns Universitet og beskæftiger sig med blandt andet digitalisering og arbejdsmarkedsforhold.

Men bogen ser også på, hvordan det påvirker virksomheder, når de anvender digitale services til for eksempel at løse småopgaver eller fylde et hul i administrationens og supportafdelingens vagtplan.

Eller når man skal have et hurtigt bud på et logo eller en prototype på en app uden selv at have mandskab til opgaverne.

De digitale platforme giver hurtig og målrettet adgang til præcis de hænder og kompetencer, der er behov for. Sædvanligvis uden bøvl med ansættelseskontrakter, overenskomster, pension, feriepenge, barsel, arbejdstidsregler og den slags.

Men de rummer – af præcis samme årsag – også en række faldgruber og gråzoner, som både platforme, løsarbejdere og undertiden også arbejdsgivere skal kende til og navigere i. Hvilket blandede erfaringer fra platforme som Uber og Wolt demonstrerer.

Digitale arbejdsmarkeder – Fra jobs til opgaver kortlægger udviklingen af platformene i Danmark, herunder typer, omfang og deltagere. Den analyserer også, hvordan aktørerne håndterer at gå fra jobøkonomi til opgaveøkonomi og identificerer to hovedveje i den danske platformsøkonomi, når det handler om udviklingen af ordnede forhold.

Se mere om bogen og læs første kapitel her.

Titel: Digitale arbejdsmarkeder – Fra jobs til opgaver

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S